Това са общините Долна баня, Ихтиман, Костенец, Горна Малина, Ботевград, Своге, "Кремиковци", Нови Искър, Връбница, Белово, Велинград, Пазарджик, Септември, Панагюрище, Лисичево, Смолян, Чепеларе, Мездра, Криводол, Роман, Съединение и Искър, в област Плевен. В засегнатите райони работят екипи на "Гражданска защита" за отстраняване на авариите. Опасност от преливане на яз. "Искър" няма, съобщават още от агенцията.

Обстановката се нормализира постепенно в областите Пазарджик, Пловдив и Смолян. Това заяви тази сутрин за Би Ти Ви председателят на "Гражданска защита" ген. Никола Николов.
Според него щетите от наводненията у нас вече възлизат на 1 милиард лева.

Частично е възстановено водоподаването на Пловдив. Вторият по големина град в България остана без вода, след като река Марица преля и наводни три от четирите помпени станции на града.
Според последните данни от репортерите на Би Ти Ви, ситуацията в софийските села, заляти от река Лесновска, бавно се нормализира. В София област обаче бедстевното положение все още не е отменено.

В Долни Богров река Лесновска, която преля заради скъсана дига, се е прибрала в коритото си, разливите обаче се оттичат към селото, защото къщите се намират на по-ниско равнище.

Повечето от хората са се прибрали по домовете си. Проблеми обаче създават някои, които за изненада на всички са отказвали да бъдат спасени, защото не са искали да изоставят имуществото си.

Магистрала "Хемус" е затворена. Бедственото положение в София област продължава.

По последни данни, за два дни на територията на областта са се изсипали 250 литра на квадратен метър вместо 50 литра, колкото е нормата.

Бедствието няма да бъде отменено докато не се възстановят комуникациите, електричеството и водоподаването.

От "Гражданска защита", областната управа и кметствата припомнят, че когато има обявено бедствено положение, всички граждани подлежат на всеобща мобилизация и са подчинени на председателите на местните комисии по бедствия и аварии, за да са полезни не само на себе си, а и на околните.

Кризисно положение е обявено в столичния район "Нови Искър", съобщи пресслужбата на Столична община. Кметът на района Зорница Атанасова е въвела в действие плана за спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи.
Евакуирани са жителите от кварталите "Гниляне" и "Изгрев" и селата Чепинци, Кубратово, Негован и Световрачане.

На бедстващите хора са подсигурени храни, завивки, хляб и минерална вода. Останалите без покрив жители на кв. "Гниляне" на настанени в сградата на училище "Васил Левски" в кв. "Курило".

Осигурена е дежурна линейка, с която от квартала е извозена родилка. Съставена е комисия, която оценява щетите в района и подготвя необходимите документи за искане на средства.

Хиляда и двеста души са евакуирани в град Искър, Плевенска област. Над четиристотин къщи са залети.

От КАТ-"Пътна полиция" съобщиха за Би Ти Ви, че все още има ограничения в движението по магистралите "Хемус" и "Тракия".

По магистрала "Хемус" в Софийско могат да преминават само товарни автомобили. При Долни Богров магистралата е наводнена, като водата е с дълбочина близо половин метър. По магистрала "Тракия" се преминава по обиколния маршрут през Пещера и Батак.

От Северна и Северозападна България към София и обратно леките автомобили могат да минават през Искърското дефиле и през прохода "Петрохан".