
Дъждовете активираха свлачища, а на места има разрушени къщи и преливащи язовири. Линии на БДЖ бяха прекъснати и стотици пътници останаха блокирани по жп гарите. Прогнозите на синоптиците са валежите да продължат и в следващите два дни.
Най-тежко е положението в община Ихтиман, където вали от снощи. Досега са евакуирани над 2 000 души.
Българският червен кръст достави неотложна помощ на пострадалите от наводнението в София-област. Правителствената информационна служба съобщи, че ще бъдат доставени 1070 легла в Ихтиман, където вече са пристигнали одеяла и дрехи за евакуираните от домовете им. Ще бъдат доставени и хранителни продукти на пострадалите в бедстващите общини, както и в град Елин Пелин, където също има наводнения. Там водата по улиците на града е дълбока около метър, но засега бедствено положение не е обявявано. В общината са евакуирани над хиляди души.
Бедствено е положението и в община Горна Малина. По данни на общинската администрация десет от четиринадесетте села в общината са в крайно тежко положение. Близо 700 са наводнените къщи. Рекичката, която преминава на територията на общината и в нормални дни прилича повече на поток, се е разляла на стотици метри. Залети са мостове, центъра на общината - село Горна Малина е отцепено от главния път.
Общо около 7000 жители на общината са засегнати от бедствието.
На места водата в ранните часове на деня е достигала 2 метра. Хора се оплакаха, че са били наводнени и вторите етажи на къщите им. Масово са заляти мазетата и първите етажи.
През целия ден в селата от общината нямаше нито ток, нито вода. Не работеха и телефоните.
Хората стояха и безпомощно гледаха как водата унищожава имуществото им.
Общо около 160 души са били евакуирани от домовете си още през нощта. В особено тежко състояние са били 60 от тях. Екипите на "Гражданска защита", които участваха в спасителните операции, измъкнаха от разбушувалите се води на реката 22-годишен мъж. Според първоначалните изчисления щетите, нанесени от пороите в Горна Малина, могат да достигнат 1,5 милиона лева.
Покачва се нивото на язовир "Тополница" край Пазарджик. За да не прелее язовирът, днес следобед започна изпускането на вода от него с дебит 150 куб. метра в секунда. От "Гражданска защита" предупредиха, че в резултат тази вечер и утре се очаква да се повиши нивото на река Марица край Пазарджик и Пловдив. За да няма риск за населението, ще бъдат евакуирани жителите на три пазарджишки села - Лесичево, Калугерово и Динката.
Заради поройните дъждове стотици пътници останаха блокирани по жп гарите. По данни на БДЖ, около десетина влака са били спрени без да изпълнят маршрутите си. Най-силно засегната от наводненията е подбалканската линия от София към Бургас, през Пловдив. Пътниците чакат с часове и не знаят как ще стигнат до крайните спирки, за които са закупили билетите си.
В 10 без 5 снощи този влак е тръгнал от Бургас и по разписание е трябвало да пристигне в София тази сутрин. Но композицията е блокирана на гара Белово заради прекъснати жп линии.
"Сега в момента вече е 12 без 5. Чакаме някакво решение на въпроса - просто да се придвижим напред, а никой не ни дава никаква информация и не поема никаква отговорност за нас", коментира Николай Коцев.
"Най-голямото, бих казал, престъпление в тая държава е, че не се знае какво става в този момент и какво ще следва оттук нататък", посочи Иван Стоянов.
"БДЖ отказва да ни възстанови средствата от билетите, не поемат никаква отговорност за пътуващите, няма информация, просто довсякъде се добираме с много усилия и сами", обясни Севелина Ганева.
На гара Пловдив също имаше чакащи пътници. Около 50 души са били свалени на средата на пътя им от Бургас за София.
"На Карлово ни казаха, че трябва да спрем, щото имало някакъв пропаднал мост и не може да се мине", посочи Иван Челебиев.
"Смятам, че всяка реномирана компания трябва да поема разноските на пътниците, а не пътувайки три пъти повече и три пъти по-скъпо, просто да не се грижи за тях", заяви Атанаска Ягова.
По обяд пътниците бяха уведомени, че срещу билета си от влака, на разноски на БДЖ, ще бъдат извозени до София с автобус.
"Стараем се, непрекъснато държим връзка със София, ако има оттам някакво разпореждане, ще го изпълняваме и веднага ще уведомим пътниците", каза инж Иванка Градинарова, зам.-началник на Регионалния център по пътнически превози.
В ранния следобед все още нямаше информация кога ще се възстанови движението за София. Сред спрените влакове е бил и международният от Истанбул за София. По направлението София-Пловдив и в обратна посока влакове не пътуват от снощи.
Здравните власти съветват по време на наводненията да не се пие вода от нерегламентирани водоизточници. Има риск те да са били заети от препълнени септични ями, шахти или други канализационни води и така да причинят риск от зарази от дизентерия, ентероколити и хепатит "А".
Водата, която се пие в засегнатите от наводненията райони, да бъде бутилирана минерална или преварена вода.
И докато Западна България е залята от наводнения, в Хасково валя градушка, с големината на орех.
Валежът продължи десет минути и след около час се повтори, но този път за по-кратко време. Според метеоролозите, грдушката е била с малка плътност и затова няма големи щети. В противен случай, град с подобни размери би могъл да унищожи напълно растенията, да нарани хора и животни. Градушката беше придружена от гръмотевична буря и краткотраен проливен дъжд, но сигнали за наводнения не са подадени в противопожарната служба в града. След Хасково градоносният облак се изля над Димитровград.
Новата вълна наводнения идва преди още засегнатите от предишните порои да са се възтановили. Днес в шуменското село Бял бряг, което пострада от валежите през юли, пристигна поредната хуманитарна пратка на стойност 6 000 долара. Този път донорът е турска благотворителна организация. Петдесет семейства получиха пакети с хранителни продукти и перилни препарати, а на десет семейства бяха раздадени строителни материали на обща стойност 3 000 щатски долара.
"Вие виждате, че помощта, която се получава, има за цел да направи по-нормален начина им на живот и тяхното изхранване, защото в дворовете липсва продукция каквато и да било, но пък за сметка на това ужасна е напастта на комарите", посочи Маргарита Киранова, кмет на община Смядово.
За трагедията на жителите на селото дарителите научили от новините на bTV. При последвалата среща бил уточнен вида на помощта за всеки. Хората не скриха, че най-силно се нуждаят от домове.
"Във фургона живеем 8 души. Аз четири деца имам, съпругът ми и аз, шест души ставаме, дядото и бабата - двама, осем души се събираме във фургона", обясни Нурджихан Алиева, пострадала от наводненията.
От Постоянната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи са отпуснати до момента едва 52 000 лева, с които да започне възстановяване на жилища и строежа на 4 къщи. Сумата е крайно недостатъчна, а общината не разполага с допълнителни средства. Последните пари са отишли за укрепването на пострадалите къщи още през първите дни.