Всичко започва, когато живущите в бл. 39 на кв. "Чайка" осъмват без 11 дървета в прилежащата зелена площ. За една нощ са отсечени 7 иглолистни и 4 широколистни - всичките над 30-годишни дървета. Причината е подготовката на залесения терен за изграждане на поредната жилищна кооперация.

"Гражданите на кв. "Чайка" се борят най-вече срещу безконтролното строителство, за запазване на зелените площи и детските площадки. За тиха територия на този вече изграден и завършен комплекс", казва Христо Христофоров.

"Чайка" е крайбрежния квартал на Варна, застроен през 1973 година. Още тогава специалистите определят като великолепни инфраструктурата и баланса между застроени и залесени площи. 32 години по-късно същата тази инфраструктура е разрушена от изнасящите земна маса камиони, а зелените площи намаляват за сметка на застроените.

Проблемът с ширещото се строителство идва след реституцията на терени, които са апетитни за строителните фирми. След като се сдобият с нотариален акт не е трудно да получат разрешение за строеж от общината, защото са инвеститори. Но жителите на кв. "Чайка" нямат намерение да се отказват, въпреки отправените им вече заплахи.

"Тръгнаха много заплахи срещу хората, които дръзнаха да се обявят срещу този произвол. Трябва да кажем стоп на произвола и да се обявим срещу тези незаконови действия", заяви Владимир Дичев.

Заради протеста на тези няколко дестеки семейства, кметът се ангажира да провери законни ли са строежите досега. А спечелилите битката с бюрокрацията варненци са доволни, че са намерили начин гласът им да бъде чут.