
Специалистите от болницата за пореден път споделиха своята готовност за животоспасяващи операции, ако се направи корекция в Закона за трансплантациите в текста за информираното съгласие за донорство.
11 сърдечни операции са направени досега от създаването на болница "Света Екатерина". За последните две години успешните сърдечни трансплантации са три. Пациентите са в добро здравословно състояние.
"Здравната култура на българите във връзка с донорството не е на такова ниво, каквото би трябвало да бъде, за да имаме една действаща система за трансплантация", казва Ростислав.
"До преди на мен да ми се наложи да ми бъде направена сърдечна трансплантация, аз също не съм се замисляла, че е толкова сложно или толкова благородно да дадеш", споделя Ангелина.
Според пациентите и лекарите, обществото трябва да се научи да дарява, а след това да се промени Законът за донорството.
"Първо съзнанието на българина, след това закона, първо трябва да е съзнанието, ако то се промени, то тогава ще се промени автоматично и законът", казва д-р Димитър Николов, кардиохирург в болница "Света Екатерина".
На 18 от чакащите за трансплантация пациенти е поставено изкуствено сърце.
"Вързан съм с кабел, който влиза в мен и така по този начин живея, на ток трябва да се връзвам на всеки 4 часа задължително, защото спре ли тока, спира помпата, спре ли помпата, няма да има интервюта", казва Евгени.
Другият проблем, който трябва да бъде разрешен бързо са лекарствата. Медикаментите, които са необходими за пациентите с трансплантирано сърце, се осигуряват от болницата, а би трябвало това да е задача на здравното министерство.