Председателят на БСП Сергей Станишев официално декларира, че БСП и ДПС се отказват от мандата за съставяне на правителство.
Днес нямаше заседание на Народното събрание. Председателството на парламента обсъжда сложния казус дали да има заседание или не няколко часа. Председателят на парламента Георги Пирински съобщи че все пак заседание ще има, нещо което бе опровергано минути по-късно от Демократи за силна България. Казусът бе решен с декларацията на Сергей Станишев че БСП и ДПС се отказват от мандата.

Депутатите от БСП и ДПС се явиха тази сутрин в парламента с идеята да продължи заседанието от малките часове и да има прегласуване на структурата и състава на кабинета "Станишев".

Всички останали парламентарни групи бяха категорични, че това би било процедурно нарушение.

Само четирима членове на комисията, избрана вчера да наблюдава вота за премиер и кабинет, се явиха днес в 10 часа, готови да проведат ново гласуване.

Тъй като мнозинството от членовете на комисията, които са от различните опозиционни партии не се явиха, това предреши изхода от ситуацията. И резултатите от снощи, според които структурата и съставът на правителството не минават, останаха единствените легитимни.

Въпреки това, почти по едно и също време, основни фигури от БСП изразиха взаимно изключващи се тези.

"Намираме се в криза и от тук нататък вървим по конституция", заяви Михаил Миков, БСП.

"Аз не мисля като него", каза Румен Овчаров, БСП.

"Обсъжда ли се връщането на мандат?"

"Не, все още."

Минути по-късно - от името на БСП и ДПС, Сергей Станишев сложи край на дилемата:

"Смятаме мандата за изчерпан, но продължаваме да твърдим, че не може да се състави правителство - стабилно, без участието на БСП и ДПС."

"Разочарован съм. Особено ме разочарова НДСВ, които искат властта като самоцел", заяви Ахмед Доган, ДПС.

Реакцията на новината, че мандатът на Коалиция "За България" не е реализиран, беше различна за различните политически сили, както може да се очаква, но общото беше, че е необходимо време.

Нито една политическа сила извън БСП и ДПС нямаше яснота как ще действа в ситуацията на мандат даден на втората политическа сила НДСВ.

От НДСВ обявиха, че тепърва предстои анализ на ситуацията и обсъждане на вариантите.

"Нямате ли предварително готов вариант?"

"В такава динамична ситуация е противопоказно да се работи със застопорени сценарии", каза Станимир Илчев, НДСВ.

"НДСВ ще се коалира ли с "Атака"?

"Не мога да се ангажирам, но това би могло да е част от анализа на отговора на въпроса с кого би било най-добре. Хипотези съществуват в много възможности. Не бих изключил и БСП и ДПС, защото те призоваваха към национално отговорно поведение и ако успеят да преодолеят емоциите, те също сега ще си зададат въпроса какво е национално отговорно."

"Когато ме покянят да заповяда всеки един лидер при стая номер 19", каза Волен Сидеров, "Атака".

"Ние мислим, че е напълно възможно едно дясно-центристко правителство", каза Марио Тагарински, ОДС.

"Симеон Сакскобургготски е абсолютно неприемлив за ДСБ", категоричен е Иван Костов.

Заседанието, на което трябваше да се гласува правителството на БСП и ДПС, продължи 19 часа и завърши в 3 през нощта със скандал. Резултатът е парадоксален - с две тайни гласувания Сергей Станишев беше избран за премиер, но състава и структурата на кабинета му не бяха одобрени. БСП поиска прегласуване. Аргументите са, че е бил опороччен тайния вот, а върху много депутати е оказван натиск при избора.

С тези мотиви и при липса на кворум Георги Пирински насрочи прегласуване за днес. Това породи протести на опозицията.

От петте опозиционни партии заявиха, че мандатът на БСП се е провалил и е ред на НДСВ да излъчи своя проекто-премиер и съответно кабинет. В съвместно изявление всички опозиционни сили поискаха президентът да връчи следващия мандат.

Опозицията определи действията на председателя на парламента, който насрочи пргласуване на кабинета за днес, като опит на социалистите и ДПС да узурпират мандата.

Днес тримата народни представители, за които се смята, че са подкрепили Сергей Станишев за премиер, бяха изключени от коалиция "Атака". Директорът на Националната служба за охрана генерал Румен Миланов се разпореди, те да бъдат поставени под охрана, тъй като други депутати ги заплашваха със саморазправа. Сигналът е подал председателят на парламент Георги Пирински.

Също днес бившият конституционен съдия Станислав Димитров, определи като неоснователно, искането на "Коалиция за България", за прегласуването на кабинета. Според него, основната отговорност за допуснатите законови грешки, в случая носи председателят на парламента. Неправилно положената клетва е довела до преплитане на законодателната и изпълнителната власт.

"Законови ли бяха аргументите на БСП тази нощ, законово ли беше тяхното искане за прегласуване?"
"Аз откровенно да ви кажа не можах да разбера защо се поиска това гласуване, каза Станислав Димитров. Верно, че тайният вот според Конституцията е приет принцип при гласуванията и референдумите у нас. Но, аз възприемам този принцип като постановен повече в полза на гласоподавателя. Ако гласоподавателят иска да демонстрира по някакъв начин тайния си вот, едва ли бихме могли да му попречим."

"Коя е тази дупка в закона, която разрешава да се стига до такива патови ситуации?"
"Ами в случая въпросът се решава от председателя на Народното събрание. Много ми е неприятно да го кажа, но ми се струва, че тука се касае за някакви умишлени грешки."
"Умишлени грешки от страна на Георги Пирински?" "От страна на ръководството на Народното събрание."

"Стигна ли се, според вас, господин Димитров, тази нощ до преплитане на законодателната и изпълнителната власт в държавата?"

"Това е точката, при която се предложи при първото гласуване на избора на министър- председател Сергей Станишев да произнесе клетвата, според мене преждевременно. Не знам дали някаква грешка беше допусната или нещо друго, но клетвата на правителството се произнася след двете гласувания."

"Може ли да очакваме повторение на тези грешки след една седмица?"
"Винаги може да се очаква. Особено ако са умишлени и дано в бъдеще да няма такива грешки, защото се дискредитира парламентарното управление на България и конституционният принцип, че българската държава е демократична и се управлява единствено от закона."

Независимо каква е причината за създалата се ситуация през нощта в парламента, резултатът е че имахме може би най-краткият премиерски мандат за цялата история на страната.

След като парламентът отхвърли предложения състав и структура на кабинета, Сергей Станишев има шансове да се окаже най-кратко управлявалият премиер в България - с мандат от само около 5 часа и 40 минути.

Очаква се председателството на парламента да се събере към 8.30 ч. утре и да се реши какво да се прави. Най-вероятно е да има редовно заседание на парламента от 9 часа, с точка в дневния ред - обсъждане на парламентарния правилник.

Представителите на всички политически сили с изключение на обединение "Атака", проведоха срещи с президента Георги Първанов. Предстои той да връчи мандат за съставяне на кабинет на НДСВ, която е втората по големина политическа сила в парламента.
Изявленията след срещите при президента за пореден път демонстрираха различията между десните формации, в резултат на чието единство само часове по-рано бе отхвърлен кабинетът "Станишев".

Надежда Михайлова се обяви против експертен кабинет и се въздържа да отхвърли Симеон Сакскобургготски като потенциален кандидат за министър-председател:

"В момента темата с личностите не се дискутира. Като човек, който е водил преговори неведнъж мога да кажа, че в преговори не се влиза с предварителни условия, нито с кой може и кой не може."

Иван Костов бе на познатата си твърда позиция:
"Ние не можем да подкрепим правителство, ако мандатоносителят е Симеон Сакскобургготски.
Една политическа криза, в която се намираме трябва да бъде решена с нетрадиционното средство на програмното правителство от експерти."

Софиянски демонстрира оптимизъм:
"Ясно е, че за да се постигне широко мнозинство трябва непартийна кандидатура."

"Предвид, че БСП и ДПС едва ли биха участвали в правителство с мандата на НДСВ, приемлив участник ли е "Атака"?"

"Има нещо приемливо в позицията на "Атака" и това е, че тя е против всичко. Винаги ще броим "Атака" и нейните членове "против"."

"Как си представяте мнозинство тогава?"

"Мисля, че БСП и НДСВ преговаряха достатъчно, за да имат нови изходни позиции, за да преговарят пак."

ОНДСВ обявиха, че тепърва ще преговарят с останалите политически сили и след това ще излъчат кандидат за министър-председател. Обещаха и да го направят бързо. А от ДПС, чрез Лютви Местан, напомниха предупреждението си:

"Ние считаме, че в крайна сметка решението на ребуса ще е с непременното участие на БСП и ДПС."

Местан даде да се разбере, че предложение на НДСВ за участие в кабинет с техен мандат едва ли би било прието и загадъчно добави, че ДПС ще работи за правителство, което има доста над 121 депутата.

Лидерът на БСП Сергей Станишев настоя НДСВ да вземе и усвои мандата си максимално бързо:

"Има 2 неща, които са по-лоши от предсрочни избори. Едното нещо е този начин на работа на парламента, който видяхме през последните 2 дни.

Второто по-лошо от предсрочни избори е дясна коалиция, в която участва "Атака". Това означава прекратяване на перспективите на България за ЕС."