Комисията по избора, която преброи бюлетините по втория тур от тайното гласуване за структура и състав на Министерски съвет, обяви официално резултатите: за структура  на Министерски съвет на Република България - общо гласувалите депутати са 239, 119 са гласувалите "за", 119 са и гласувалите "против". За състав на Министерски съвет - гласувалите депутати са 239, 117 е броят на гласувалите "за", 118 са гласувалите "против". Въз основа на резултатите Народното събрание не приема структурата и не избира състав на Министерския съвт на Република България.

След обявената 15-минутна почивка на парламента, БСП поиска прегласуване на вота, поради нарушаване на процедурата.

Парламентарната група на ДСБ  заяви, че няма да влезе в парламентарната зала след почивката.  Според Димитър Абаджиев след почивка не може да се поиска прегласуване. Това на практика означава, че остават в сила резултатите от гласуването за структура и състав на Министерски съвет.

Днес ще има пленарно заседание, което ще започне с прегласуване на тайния вот за кабинета на Сергей Станишев, обяви председателят на Народното събрание Георги Пирински.

Представителите на опозицията направиха извънредно изявление в Парламента. Те се обявиха против нарушаването на правилника на Народното събрание от председателя Георги Пирински. Той е насрочил заседание за днес от 10 ч. Нарушение е и, че той е позволил да се направи прегласуване на вота след обявена почивка. Опозицията го обвинява в нарушение и с решението си да даде думата на М. Миков, който да отправи искане за прегласуване на вота.

От този момент нататък единствената възможност е в ръцете на президента Георги Първанов, заявиха от опозицията. Възможността да се излъчи кабинет от БСП и ДПС е изчерпана. От този момент нататък президентът е длъжен да упражни своите конституционни правомощия и да връчи мандат на НДСВ за състав и структура на  Министерски съвет.

На 27 юли вечерта, след като Сергей Станишев положи клетва като премиер на Република България трябваше да има втори таен вот за състав на кабинета.

Гласуването обаче беше прекъснато, заради спорния казус дали Сергей Станишев, който вече се закле като премиер, може да гласува сега като депутат.

Председателският съвет проведе заседание, на което бе обсъден  казуса "Сергей Станишев". На журналистическия въпрос "Има ли проблем Сергей Станишев да гласува втори път като депутат?" отговори Татяна Дончева от коалиция "За България". Тя каза, че неправилно е положена клетвата. Качеството министър-председател Сергей Станишев може да придобие след като бъде гласуван и евентуално приет съставът на кабинета. Положената клетва не може да го направи министър-председател и не може да промени статута и качеството на депутата Сергей Станишев.

Противоположно бе мнението на Йордан Бакалов - СДС. Той твърди, че с клетвата за министър-председател Сергей Станишев влиза в длъжност. Въпрос на морален избор на Сергей Станишев ще бъде дали той ще гласува. СДС изяви готовност да  сезира Конституционния съд по възникналия казус.

Според Татяна Дончева, ДСБ форсират политическа криза и предсрочни избори и това е в техен интерес. Парламентът трябва да намери разумно решение на създалата се ситуация. Процедурата по гласуването  продължи късно вечерта. Сергей Станишев даде също своя глас за структурата и състава на проектокабинета.

Трима депутати от "Атака" не си показаха бюлетините след гласуването за правителството на Сергей Станишев. Подозренията, че са гласували за кабинета падат върху тях

Йордан Величков от коалиция "Атака" отказа да покаже бюлетината си след гласуването.

Лидерът на "Атака" Волен Сидеров опита да установи дали негови съпартийци са били подкупени, за да дадат гласа си за правителството на левицата и ДПС.

По-рано през деня Павел Шопов обяви, че знае, че БСП и ДПС купуват гласове срещу 300 хиляди лева.

По-късно Сидеров каза, че ще изключи тези, които са престъпили решението на групата да не се гласува за новия кабинет.

За първи път в последните десетина години българските медии присъстваха на тайния вот за проектокабинета с кандидат за премиер Сергей Станишев. Депутатите взеха това решение, за да стане публично достояние кой подкрепя и кой не правителството на левицата и ДПС.

Сергей Станишев беше одобрен от парламента за премиер  със 120 гласа "за" и 119 "против". Това означава, че трима депутати от различни парламентарни групи са подкрепили Сергей Станишев.

Гласуването  за премиер започна в 17 часа и 10 минути и трябваше да приключи за един  час, но продължи двойно по-дълго.

Гласуването за кабинета започна пред камерите и обективите. Медиите бяха допуснати в първите петнайсет минути.

По предложение на съпредседателя на БНС Стефан Софиянски  процедурните правила за вота  дават възможност на депутатите, които искат да гласуват явно, да го сторят.

Още преди обяд стана ясно, че трима от БНС осигуриха тайния вот на левицата и ДПС. Решаващият четвърти глас бе на независимия Петър Манолов.

НДСВ, ОДС, ДСБ и "Атака" бяха за явен вот и за да го осъществят взеха решение да показват как са гласували пред медиите.

Депутатът Димитър Ламбовски от НДСВ заяви в предаването на Би Ти Ви "Тази Сутрин", че е поет ангажимент към бившия столичен кмет Стефан Софиянски, след смяната на главния прокурор, невлезлите в съда преписки срещу него да бъдат прекратени, ако работи в подкрепа на соцкабинета.

Ламбовски гарантира само вербално за достоверността на информацията, но каза също така, че тя не може да бъде доказана.

Парламентът избра тайното гласуване само с един решаващ глас "За". 120 депутати подкрепиха тайния вот, 119 бяха "Против". За тайното гласуване се обявиха всички представители на БСП и ДПС. Към тях се присъедини и напусналият "Атака" Петър Манолов и трима от Български народен съюз. Един от тях е Евгени Жеков.

"Много депутати се страхуваха от тайното гласуване. Искаше се от нас да изразим позиция, ние единствени я изразяваме", заяви Жеков.

В БНС не скриха, че нямат консенсус в коалицията за тайно или явно гласуване, но бяха на едно мнение, че ще гласуват срещу правителството на левицата и ДПС и ще покажат бюлетините си на журналистите. По-рано пред Би Ти Ви тази сутрин Софиянски не можа да обясни защо е възприета тази тактика. Но според неофициална информация, разпространявана в кулоарите на парламента, договорката е други депутати, а не тези от БНС, да подкрепят кабинета. От хората на Софиянски се искало само да осигурят тайния вот, а не реално да гласуват за кабинета.