Българският червен кръст е раздал помощи за четири милиона лева от началото на наводненията през май до момента. Организацията е получила 55 хиляди евро за подпомагане на пострадалите от Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец и 50 хиляди долара от Американския червен кръст.
55 хиляди лева са събрани от съвместната инициатива на Би Ти Ви и БЧК. До момента 39 хиляди лева от сумата са разпределени на 11 общини засегнати от наводненията.
"Аз искам да благодаря на вашето ръководство, че то заедно с нас поде кампания за събиране на средства от целия български народ, защото ние сме длъжни да помогнем на нашия си собствен народ", каза Христо Григоров, председател на БЧК.
2 милиона българи бедстват след наводненията. Хиляди са останали без покрив. От резерва на БЧК към бедстващите райони са деблокирани 35 тира с дрехи, лекарства, одеяла и дезинфектанти. От Международната федерация на червения кръст и полумесец се очаква да пристигнат 1250 семейни комплекта кухненска посуда и семейни хигиенни пакети за 5 000 души. От БЧК са поискали от председателя на парламента разрешение да поставят касичка за набиране на дарения в Народното събрание.
"Ние имаме опит и друг път сме слагали и аз вярвам, че българските политици ще се сетят за своя електорат не само преди избори, но и сега", каза Христо Григоров.
Набирането на средства ще продължи до септември. Сметката за набиране на средства в помощ на пострадалите от наводненията е номер 100 003 0250. Банковият код на сметката е 621 763 07, "Булбанк", клон Калоян.
Министерството на финансите съобщи, че ще поиска допълнително увеличаване на средствата по програма ФАР, за компенсиране на щетите от наводненията.
Става дума за допълнителни 10 милиона евро.
