Частни лаборатории дават неточни данни на бременните за риска бебето да има синдром на Даун. За това предупреждава националният консултант по генетика проф. Иво Кременски. В тези лаборатории анализът не отговаря на стандартите за това изследване.

Росица Лазарова за втори път ще става майка и проверява има ли риск от генетично увреждане на бебето й.

"Бременна съм в 4-тия месец и по препоръка на моята гинеколожка трябваше да си направя това изследване за Даун и за проблеми с невралната тръба”, заяви Росица Лазарова.

Всеки ден в Националната генетична лаборатория пристигат разтревожени бременни жени. Те вече са направили подобно изследване и са получили обезпокоителни данни за висок риск от болестта на плода. Изследванията им са направени в частни лаборатории, които според проф. Кременски не отговарят на стандартите и нямат специалисти по генетика, които точно да анализират резултатите.

"Тези резултати, освен че дават повече фалшиви положителни, при тях не може да се изчислява и т.нар. интегриран риск. Моят апел е да попитате АГ специалиста, къде да изпращат серумите”, каза проф. Кременски.

"Интегриран риск" е нов метод за определяне на вероятността бебето да има синдрома на Даун. Засега освен в Националната генетична лаборатория, той се извършва само в университетските болници във Варна, Плевен, Стара Загора и Пловдив. При него чрез специална компютърна програма се определя риска от генен дефект чрез двоен кръвен тест -в периода 11-14 седмица от бременността и в 15-19  седмица.

"Като тук се включват и резултатите от ултразвуковото изследване - гънката на врата на бебето, наличието на костици на носа. От всички тези показатели надеждността се покачва до 95% откриваемост на Даун”, проф. Иво Кременски.

С изследването от началото на година са открити 34 бременни, при които плодът е диагностициран с генетичното увреждане.

И при първата си бременност Росица прави генетично изследване на бебето си.

"И съм много по-спокойна, след като съм го направила”.