Докладът от 67 страници беше разпространен в ООН в Ню Йорк от Съвета по външни отношения.

Използването на т. нар. генетично снемане на пръстови отпечатъци дава възможност на учените да проследят промените в еволюцията на вируса и да оспорват обвинения като предявеното от Либия срещу българските медицински сестри за разпространение на вируса на СПИН, посочва "Ройтерс".

Петте български медицински сестри и палестинският лекар са осъдени на смърт по обвинение, че умишлено са заразили със СПИН 426 либийски деца. България възрази, че Либия не е изследвала кръвните банки, добавя "Ройтерс".

"Ако либийското правителство се съгласи да окаже съдействие, изследване на разновидностите на вируса у заразените деца може да предостави доказателства за произхода на вируса", се казва в доклада на Лори Гарет.

Наши юристи коментираха, че на този етап от процеса срещу българските медици вече не се съберат доказателства по същество. Върховният съд на Либия трябва да се произнесе на 15 ноември дали потвърждава смъртните присъди на българите или връща делото за ново разследване.

Българските защитници нееднократно са заявавали, че в папките са приложени всички необходими доказателства, от които става ясно, че епидемията в Бенгази е започнала много преди сестрите да работят там. Ако делото бъде върнато в Бенгази, евентуалното внасяне на нови доказателства ще бъде актуален въпрос чак след около година.