Първият вот на недоверие срещу кабинета "Борисов" вече е в парламента. За да започнат процедурата БСП и ДПС се мотивираха с "колапс, безпрецедентен хаос и липса на перспектива в системата на здравеопазването".
Най-силният аргумент за вота трябва да се прояви по време на дебатите по вота. Този вот е първи по ред по много чувствителна за обществото тема и лидерите на опозицията би трябвало да се подготвят добре, за да защитят тезите си срещу властта. Вотът днес бе подписан и от лидера на ДПС Ахмед Доган и това е знак за пълната подкрепа, която ДПС оказва и ще окаже на БСП по време на тази парламентарна процедура.
За официалното внасяне на вота бившият премиер Сергей Станишев беше избрал да се облече неофициално - с костюм, но без вратовръзка. "Смяната на министъра на здравеопазването по никакъв начин не променя нашите мотиви и ситуацията в здравеопазването, защото в резултат на една година експерименти и непоследователни действие е в състояние на пълен хаос и разпад", заяви Станишев.
За четири години управление омразната тройна коалиция не допусна забавено плащане в нито една българска болница, коментира Лютви Местан от ДПС.
Така в един ден бившите коалиционни партньори БСП и ДПС отново застанаха на една позиция, а лидерът на "Атака" Волен Сидеров отново показа лоялност към управляващата партия ГЕРБ. Той обвини и опозицията и Синята коалиция в дестабилизация на управлението: "Отдясно и от ляво виждам едно пърхане с крила, надигат се лешоядите, пляскат с крила и се подготвят за плячка".
Опозицията очаква вотът да доведе само до коригиране на политиката в здравеопазването, защото най-вероятно 164-те депутати извън групите на БСП и ДПС, няма да подкрепят парламентарната процедура и правителството ще оцелее.
Днес премиерът Бойко Борисов отказа коментар за вота на недоверие. Преди няколко дни по друг повод, който хипотетично заплашва сигурността на правителство, той се закани, че ще си тръгне и тогава според него ще дойдат да управляват отново БСП и ДПС.
Във Велико Търново пък днес вицепремиерът Цветан Цветанов коментира поискания вот на недоверие: "Аз мога да кажа, че това, което направихме за една година, няма нещо, от което да се срамувам. И влагаме много енергия, много желание и голяма мотивация действително да променим страната. Вярвам, че обществото разбира кои са реалните проблеми, имат големи очаквания към нас. Смятам, че вървим в правилната посока и смятам, че 2011 г. ще бъде по-успешна, защото вече започваме да излизаме от икономическата криза поне според това, което имаме като статистика днес."
Дебатите и гласуването на вота на недоверие ще влязат в пленарната през следващата седмица. Така е по процедура.
За първия вот на недоверие към правителството на ГЕРБ и за поредната министерска оставка в здравеопазването - гледайте утре в "Сеизмограф" интервюто на Светла Петрова с председателя на парламента Цецка Цачева.