Представители на политическа сила подадоха сигнал за наличието на два печата в шеста избирателна секция в 108 училище в столичния квартал "Дружба".

Върху плика, в който е бил изпратен печатът за шеста избирателна секция в 108 училище, имаше отпечатъци от един и същи печат, само че маркиран на различни места.

Според решение 311 на ЦИК от 23 юни печатите на избирателните секции трябва да бъдат маркирани произволно от председателите на избирателните на комисии. Те са получили печатите вчера, а днес са ги маркирали.

Изборният ден в Пловдив започна спокойно и навреме, в 6 часа бяха отворени всички 458 секции. По информация на РИК, гласоподавателската активност до този час е рекордна - с 10% повече в сравнение с предишните парламентарни избори.

В Пловдив-град избирателите гласуват за 10 народни представители, а в Пловдив-област за 11 депутата. Получени са три сигнала за разлепване на агитационни материали на две политически сили през изминалата нощ. Досега са подадени шест сигнала за нарушения в изборния ден.

За нормалното протичане на изборния ден е възстановено напълно електрозахранването в квартал "Столипиново".

В девети многомандатен район Кърджали политическите сили се състезават за пет мандата. Изборният процес досега протича нормално. Има доста жалби за нарушения подадени от партиите, но според Районната избирателна комисия те не са съществени.

Екип на Би Ти Ви посети две от малките селища в Кърджалийско, за да провери нагласата им за гласуване днес. Това са махалата "Копринка" и кметство Солища.

Стотици български изселници в Турция преминаха през седмицата с автобуси и частни автомобили през граничен пункт "Капитан Андреево", за да упражнят правото си на глас у нас. Снощи са пропуснати около 15 автобуса с изселници, съобщиха от граничния пункт. Въпреки разкритите избирателни секции в Турция, част от българските изселници в южната ни съседка предпочитат за по-сигурно да гласуват в България.

"В Турция много хора ще останат без да гласуват, щото няма да се смогне. Две секции в Люлебургас - това е 120 - 130-хиляден град - там по мое знание 3800 ще гласуват", каза Атлан Емин, български изселник в Турция.

Според изселници, в Турция остават да гласуват тези, чиито паспорти са с изтекъл срок и които не могат да си вземат още почивни дни, освен полагащия им се за вота. Останалите съчетават гласуването с гостуване по родните им места в България.

"Моите родители са там. Хем исках да ги видя, хем искам там да гласувам, щото съм живяла там", обясни Гюлтен Баджакова.

Макар да са категорични, че ще гласуват, изселниците признават, че не са добре ориентирани кого да подкрепят.

"Ще решим тогава, кога си пристигнеме в град Кърджали, ще уточним на кой ще гласуваме", посочи Мемед Салиоглу, български. изселник в Турция. Попитан защо изобщо ще гласува при условие, че живее в Турция, той каза: "Няма значение, ние сме български граждани."

Като граждани на България, изселниците ни в Турция имат конкретни искания към следващото правителство.

"Ами искаме, ний сме работили в България, да ни признаят годините за стажа", заяви Гюлтен.

Изселниците искат още да се въведе безвизов режим между България и Турция.

Пет секции в Бургас са започнали изборния ден по-късно. Във втори многомандатен избирателен район Бургас политическите партии се състезават за тринадесетте мандата, които се полагат на района. В морския град има 31 секции, където условията са подходящи за гласуване на хора с увреждания, каза Светла Каменова, председател на РИК Бургас. До края на деня днес на телефони 81 09 43 и 81 09 44 ще се приемат заявки за специализиран превоз на трудно подвижни до секциите.

Тази година изборите за 40-ото Народно събрание съвпаднаха и с началото на туристическия сезон. Правото на глас обаче ще имат възможност да упражнят само тези летуващи, които са съобразили да си извадят удостоверения за гласуване в друго населено място.

Законът за избор на народни представители не предвижда специален ред по отношение на това туристите да гласуват в населеното място, в което са на почивка. Тези, които са се съобразили и са извадили такъв документ, могат да гласуват в удобната за тях избирателна секция. 

"Няма специално определена секция за гласуване на хора, които имат удостоверение за гласуване на друго място, а това са също така и туристите, които са преценили, че ще упражнят своето право на глас", посочи Светла Каменова. 

14 юни бе крайният срок, в който гласоподавателите имаха възможност да си извадят удостоверение. Много малко обаче от туристите са съобразили, че почивката им ще съвпадне с изборния ден. Някой от тях заявиха, че ще се преберат до населеното място, в което имат адресна регистариция, за да упражнят правото си на вот.

Всички избератели, които имат удостоверение за гласуване на друго място, се вписват от секционната избирателна комисия, в която ще гласуват, в допълнителния избирателен списък, към който се прилагат и удостоверенията за гласуване на друго място.

Спокойно протича изборният ден в първи многомандатен избирателен район Благоевград. В четиринадесетте общини на областта са отворени 529 избирателни секции.

По данни на Министерството на външните работи зад граница живеят между 1 и 2 милиона българи. Всички те ще могат да гласуват в общо 344 секции в 72 държави по света. За сравнение, на предишните парламентарни избори през 2001 година българите в чужбина са гласували в 64 страни, където е имало общо 158 секции. Тогава пристигнаха над 65 000 гласа. Единственото условие за гласуване на българите в чужбина на тези избори е валиден международен паспорт. Най-много секции са разкрити в Турция - 176.

Първите ни сънародници, които успяха да упражнят правото си на глас, са българите в Нова Зеландия, Австралия и Япония. В тези страни изборният ден е към своя край.

До 11.00 часа българско време правото си на глас са упражнили 70% от военнослужещите от българския контингент в Афганистан. Министерството на отбраната осъществи телемост с контингента ни в база "Еко" в Ирак. Там изборният ден е започнал в 06.00 часа местно време.