
Екипът извършил чернодробната траснплантация е от Първа хирургия на Александровска болница. Анонимният донор е спасил четири човешки живота, като е дарил органи за трансплантация на сърце, черен дроб и две бъбречни трансплантации.
"Това нямаше да се осъществи, ако близките на пациентката не бяха се съгласили да дарят органите на дъщеря си. Представям си какво им е коствало. И това е нещо, което изисква огромна организация и голямо напрежение, и искам да ви уверя, че когато организацията е на лице - не е чак толкова трудно", посочи проф. Виолета Димитрова, ръководител на екипа, осъществил чернодробната трансплантация.
"В момента бъбречна трансплантация очакват 750 души, сърдечна трансплантация очакват 46 души, чернодробна очакват 29 души, за бял дроб са включени 2 души. Имайте предвид, че всеки ден чакане за тези хора е ден, който ги приближава до смъртта", уточни д-р Янко Начков, директор на "Изпълнителна агенция по трансплантации".
Потенциалните донори на органи в България са 6 милиона души, но едва 450 са декларирали желание да станат потенциални донори. По закон всеки пълнолетни и дееспособни български гражданин има правото да заяви своя отказ или съгласие да дарява органите си. Това става с попълването на декларация в присъствието на личния му лекар. При липсата на такава декларация съгласие се иска от наследниците на потенциалния донор. От Министерството на здравеопазването казаха, че стига да има донори, българската държава има достатъчен финансов ресурс за да се осъществяват трансплантациите на органи у нас.
Пациентът, на когото беше трансплантирано сърцето от същия донор, вече се движи сам. Това каза д-р Димитър Николов, водещ сърдечната трансплантация, която беше извършена в болница "Света Екатерина". Критичният следоперативен период ще продължи още един-два дни, уточни кардиологът. Според него, ако всички показатели на реципиента на сърцето са добри, до две седмици той ще бъде изписан от болницата.