Повечето от жителите на плевенското село Буковлък са роми. Кметът Росен Русанов се справил с престъпността в селото, с цената на тотални лишения. Преди да стане кмет Русанов е полицейски инспектор, отговарящ за района. Кмет на селото е от 2003 година.

Каква е рецептата?

"Рецептата не е сложна, трябва да се работи. Рецептата е единствено и само работа и решаване на проблемите в зародиш. След като възникнат, трудно се потушават при положение, че институциите, на които това им е работа, не са много на място в последните години. Но в резултат на усилената работа и контрол на обществения ред денонощно, проблемът е решен", коментира за "Тази сутрин"” кметът Русанов. По думите му няма как инцидент като този в Червен бряг да се случи в селото му, защото няма как да не разбере ако има сигнал за насилие.

Един проблем зароди ли се, трябва веднага да се реши, да не ескалира, защото се създава социално и етническо напрежение.

Нещата трябва да се решават веднага и безкомпромисно

Ако сега в един скандал са замесени 2-3 хлапета, след 10-тина минути са 20 човека, след половин час са 300 и става страшно, каза Русев. По думите му, когато един човек е близо до проблемите, съумява бързо да ги реши. Това зависи и от доверието на хората. В селото живеят около 5000 души, около 3500 от тях са от ромски произход.

Ако не се уважаваме взаимно, идва читалът на врата

"Държавата в последните 10 години нищо не прави. Сега изгрява светлина в тунела. Психологията на тези хора е много сложна и човек трябва да е много близо до тях, границата е много тънка – една тънка червена линия между респекта и уважението, тя се изгражда с годините", каза Русанов.

По думите му най-големият проблем на ромите е неграмотността. Самите родители не са образовани, а децата учат до 4-5 клас. По думите му и между българите има хора на същото ниво, но процентът на неграмотните сред ромите е много по-висок.