Болници не приемат тежки случаи, а ги пренасочват към други лечебни заведения. Доктори признават, че от скоро това е негласно правило. Причината е финансова - лечението на тези пациенти излиза твърде скъпо на болниците, а разходите остават непокрити.
От здравното министерство коментираха, че при тях няма данни за официален отказ на болници да обслужват спешни случаи.
Мигуела Захариева преди месец се сблъсква с две различни лица на здравната помощ у нас. Казва, че заради един лекар едва не губи живота си, а друг доктор й го връща отново. В началото на август жената постъпва за раждане в болницата в Дупница.
„Бременността протече много добре, напълно нормално и беше рамките на термина”, разказва тя.
При раждането жената получават тежки гинекологични усложнения. Изпада в шок. Докторите преценяват, че не могат да овладеят случая и се обръщат за помощ към АГ болница в София, но оттам ги насочват към дежурния национален консултант за спешни гинекологични случаи.
„Най-бързият начин за помощ бе жената да бъде докарана с линейка от Дупница, а не да бъда разкарвана от болница в болница. Това и направихме”, коментира доц. Мария Попова, републикански консултант по спешна гинекология.
Доц. Попова оперира Мигуела, въпреки че болницата й няма договор със здравната каса за родилки и спасява живота на жената.
„Заради тежките операции и усложнения бях в реанимация 15 дни. Много добре се отнасяха с мен и големи грижи полагаха. Бях напълно неподвижна. Една стотинка ни съм платила, нито са ми искали, но в Дупница по друг начин стоят нещата”, спомня си жената.
Заради лечението на Мигуела, V-а многопрофилна болница задлъжнява с 15 хиляди лева. От началото на година само в специалността на доцент Попова е имало 10 подобни случая.
„Освен професионализъм тези случаи изискват и много средства. При сегашното финансово състояние на болниците, повечето избягват да приемат тези случаи”, каза още доц. Попова.
Здравната каса не покрива изцяло разходите, а здравното министерство плаща интензивно лечение само на областните и на университетските болници. Така, за да не трупат дългове, лечебните заведения предпочитат да пренасочват пациенти.
От здравното министерство обясниха, че в момента работна група преразглежда критериите за плащане при интензивно лечение. Но ако има промени, те ще влязат в сила от следващата година.