Засега резервът на Националната здравно осигурителна каса няма да бъде отблокиран, стана ясно след извънредното заседание на Надзорния съвет. Одобрено е предложението здравната вноска да се увеличи с два процента. Така според разчетите в бюджета на касата ще влязат около 300 милиона лева.

Във втория ден на лекарското недоволство джипитата в повече от 10 града затвориха кабинетите си заради забавените им пари. Лекарите избраха различни форми на протест. В някои градове те затвориха кабинетите си, на други места не преглеждаха по здравна каса, а трети искаха от пациентите да си плащат за преглед.


Към личните лекари от Кюстендил, Дупница и Разград, които още вчера излязоха на протест, по-рано днес се присъединиха колегите им от София, София - Област, Пазарджик, Хасково, Търговище, Ямбол, Шумен, Разград, Добрич, Смолян и Велико Търново.

Лекарите в София утре прекратяват протеста си, стана ясно след срещата им със здравния министър тази вечер. Медиците остават в стачна готовност и подкрепят протестите на колегите си от другите градове в страната. Лекарите предупредиха, че ако отново има забавяне на парите им в края на месеца ще има и нова стачка.

На срещата си със здравния министър столичните общопрактикуващи лекари са представили декларация с исканията. Сред тях спазване на националния рамков договор за тази година, ангажимент за ритмично изплащане на сумите, отпадане на изискването за 24-часово разположение на лекаря и плащане на потребителски такси за всички пациенти, които са освободени от нея.

„Ние нямаме друга алтернатива. Категорично, ако не бъдат изпълнени нашите искания отново протести, дори и по-сериозни. Сега бяхме осигурили кабинети. Не се знае дали тогава ще можем да оцелеем след това нещо и дали въобще няма да остане цялата система на здравеопазването без първична помощ”, каза д-р Павлина Здравкова, зам.-председател на Столичната лекарска колегия.

Макар че още вчера забавените плащания бяха преведени към районните каси, джипитата днес не отмениха протеста си.

Какви са нагласите на медиците във втория ден на протеста?

Лекарите все още чакат парите в сметките си. Докторите споделиха, че с нежелание са затворили кабинетите си, но искали да покажат на правителството, че трябва да се спазва НРД, плащанията да стават навреме, и че проблемите в здравеопазването трябва да бъдат решени, обобщава нашият репортер Кристина Баксанова.   

В София бяха разкрити няколко спешните кабинети, които днес поемаха пациенти. Празни коридори - така изглеждаха тази сутрин повечето ДКЦ-та в София заради лекарския протест.  В 29-то и в още няколко ДКЦ-та дежурни лекари преглеждаха спешните случаи, но до стълпотворение от пациенти не се стигна. Пристигаха болни от различни квартали на големия град. И в дежурните кабинети обаче не даваха талони за специалисти, нито изписваха лекарства, плащани от касата. Най-често медицинска помощ днес търсеха малки пациенти.

Рано сутринта в 29-то ДКЦ се събраха лични лекари от цяла София и отново поставиха исканията си, като ги оформиха в специална декларация до здравния министър.

„Това е само върхът на айсберга. Ние имаме проблеми с квалификацията, с обучението и дори парите, които сега получаваме са недостатъчни за една такава практика”, каза д-р Диана Чинарска, общопрактикуващ лекар, член на УС на БЛС.

Докторите са недоволни, че вдигането на здравната вноска се оправдава с лекарския протест. Според председателя на Софийската колегия на лекарите д-р Методи Маджаров, държавата не е превела парите за деца, ученици, студенти и пенсионери.

„Държавата не плаща тези 8% на пенсионерите. Не знам, колко плаща, но във всички случаи не е 8%. Трябва да се види кой какви пари има да дава. В момента държавата е най-големият длъжник”, коментира д-р Маджаров.

„Да не се оправдават с нас, че се налага увеличаване на здравната вноска с 2%. Важно е тези 2 % да имат събираемост и да отиват за здравеопазване”, допълни д-р Делфина Нунияс, Сдружение на общопрактикуващите лекари.  

Протестите на общопрактикуващите лекари подкрепиха и колегите им от болниците, специалистите и фармацевтите.

Най-голямо е било натоварването в Спешна помощ

Обажданията на пациенти бяха много, ние не сме в състояние да приемем всички. Напрежението е голямо и то ще продължи и тази

„Преобладаваха обаждания на хронично болни на болни от морбили от кв. „Факултета”. Има прегледани 270 случая. Обажданията са с една трета повече от обичайното, каза д-р Димитър Димитров, Център за спешна медицинска помощ, София. Прегледани били 48 деца, хоспитализирани са 27 деца.

Как мина протестът на останалите медици в страната?

В Търговище стотици пациенти, потърсили джипито си днес, трябваше да се върнат обратно заради отказа на медиците да изпълняват каквито и да е дейности по здравна каса. Лекарите бяха на работните си места, но кабинетите им останаха заключени за пациенти, с изключение на спешните случаи.

„За издръжката на една практика единствено постъпленията са от здравноосигурителна каса”, каза д-р Христо Христов, общопрактикуващ лекар.

От Районната здравно осигурителна каса обявиха, че утре парите на лекарите ще са по сметките им.

Сред най-потърпевшите пациенти днес бяха децата. 4-годишният Слав вдигнал снощи висока температура. Пратили родителите му към дежурните кабинети. В семейството на Красимира Николова и двете деца са болни и се нуждаят от лекарска помощ. За щастие, семейният лекар който стачкува е на дежурство в разкрития педиатричен кабинет за неотложна помощ.