С тези симптоми влиза в пловдивската педиатрия. Приема го доц. Иван Иванов, който назначава десетки изследвания и оставя детето за наблюдение в стая с камера, тъй като подозира, че момчето страда от рядко заболяване. Майката на Георги – Кремена, признава, че лекарят е подходил с голямо внимание към детето.
На четвъртия ден е направен ядрено магнитен резонанс, на който е записано, че се вижда уголемяване на мозъчния ствол. Още тогава лекарите, правили резонанса, дават хипотеза за енцефалит, която доц. Иванов приема за малко вероятна.
„До седмия ден при диагноза енцефалит, работна, никой не си направи труда да му измери температурата. А и в болницата няма нито един термометър. И като взе вече да халюцинира, да вдига температура и да не може да стане, тогава вече на осмия ден каза, че може би става въпрос за енцефалит и започнаха симптоматично лечение”, тазказа майката на детето.
Доц. Иван Иванов също каза, че първата седмица детето не е лекувано за енцефалит. Според него не е имало основание. Според майката това е седем дни загуба на време. Доц. Иванов се консултира с няколко свои колеги, които предимно по телефона изразяват съгласие с неговия подход.
Моето дете беше един голям експеримент за тях
„В нашия случай има много лекари навързани и за да застанат срещу него значи да кажат, че и те са сгрешили. Искам да знае, че е сгрешил. Може да е помогнал на много деца, но моето го загроби”, каза Кремена.
От осмия ден в болницата, до смъртта си седмица по-късно детето се влошава рязко - вдига температура, става все по-сънливо, спира да се движи и да отделя. Изследванията продължават, без ясна диагноза. Накрая - на 6 февруари, умира.
Детето го закарахме на крак и накрая излезе с ковчег
без окончателна диагноза, без терапия и с успокоението на лекарите, че е направено всичко възможно, казва майката.
Доц. Иванов признава, че още от четвъртия ден е съществувала хипотезата за енцефалит, която той е приел за необоснована. Но не смята, че е сбъркал.
"Не, не мисля, че съм сбъркал. Всичко е било много премислено. Има едно погрешно схващане, че лекарите избират винаги най-доброто. Не е така. Аз съм се убедил, че лекарите винаги избират между двете злини по-малката. Не сме се бавили. Лекували сме го. И затова на вашия въпрос дали не сме можели да го спасим това дете, отговорът е - най-вероятно не”, каза лекуващият лекар.
Случаят на Георги е предаден на медицински одит. Там все още не са се запознали със случая.