Британският таблоид News Of The World редовно е финансирал незаконно подслушване на мобилни телефони на жертвите на сериозни престъпления, както и на техните близки, съобщиха от Скотланд Ярд. Полицията разследва също и възможността, обект на подслушване да са били телефоните и гласовите пощи на някои от жертвите на бомбените атентати в Лондон през 2005 година.
Вестникът е подслушвал гласовите пощи и телефоните на жертвите на едни от най-жестоките престъпления в страната, включително и на отвлечено 13-годишно момиче, което по-късно е намерено убито. Телефоните са били подслушвани, докато са траели полицейски разследвания и близките на жертвите са оставяли съобщения.
Разкритията доведоха до скандал във Великобритания, защото се смяташе, че досега от таблоида са подслушвали предимно телефоните на актьори и телевизионни звезди в търсене на пикантни истории.
Пряка отговорност за подслушванията по всяка вероятност ще носи Ребека Брук - близка приятелка на премиера Дейвид Камерън, която по това време е оглавявала вестника. В момента тя е един от преките заместници на Рупърт Мърдок.
В британския парламент се проведе дискусия на скандалните разкрития.
"Хората трябва да знаят, че полицията е започнала разследване, и то едно от най-мащабните разследвания, правени някога в страната", заяви министър-председателят. Той отбеляза, че британската общественост е "отвратена" от постъпката на вестника.
"Тук не става въпрос за знаменитости или политици, а за жертви и това е гнусно", допълни Камерън.
Някои от големите рекламодатели обявиха, че спират рекламите си във вестниците на Мърдок, сред които са "Times" и "News Of The World".
От корпорацията на медийния магнат обещаха всякаква подкрепа на британското разследване и отрекоха да са знаели за порочната практика.