Няма да има закриване на лечебни заведения, ще оптимизираме съществуващата структура, за да заработи по-добре, каза министърът на здравеопазването Анна-Мария Борисова пред журналисти след като парламентът прие окончателно на второ четене промените в Закона за лечебните заведения.

Европа чака България да работи по-добре и по начина, по който тя се е структурирала - всъщност ние ще направим преструктуриране по модела, който работи в Европа, отбеляза Борисова. Според нея страната ни трябва да посрещне удара, който я очаква от много бързо нарастващите хронични заболявания, за които трябва да бъдат подготвени леглата за долекуване.

Борисова уточни, че става въпрос за пациенти с известни диагнози, които нямат работа в болниците за активно лечение, където постъпват острите заболявания. По думите й това е голямата разлика, това Европа го прави от 20 години.

Няма болница в България, която да не се преструктурира, те не могат да стоят замръзнали от десетилетия, посочи здравният министър. Привеждаме една замръзнала от десетилетие система в състояние, което отговаря на днешния ден - нищо повече, добави тя.

Няма закрити болници, освен ако някоя не се е самозакрила, коментира Борисова. Тя посочи, че болниците в Полски Тръмбеш и в Трън са се самозакрили.

Според министъра всяка цивилизована страна определя минимален и максимален брой не само легла, но и апаратура, дейности в отделните части на медицината и специалности. Хората си правят планировка, сметка на парите и те трябва да се вместят в тази възможност, която има държавата в този момент, отбеляза тя.

Според депутата от Коалиция за България Мая Манолова здравната реформа продължава да е с много въпросителни. Пред журналисти в кулоарите на парламента тя коментира, че и сегашните промени в Закона за лечебните заведения не са разписали конкретно стъпките, които ще се предприемат в
здравеопазването.

"Ако сте забелязали новото чудо на здравната реформа на проф. Борисова са т. нар. малки болнички с до 10 легла и 48-часов прием, на които тя възлага изключително големи надежди, но самият процес на преструктуриране на съществуващите болници в такива лечебни заведения, които са в системата на
доболничната помощ, не беше разписано", коментира Манолова.

След като областната здравна карта ще съдържа и информация за максималния брой болнични легла и тяхното разпределение, това ще обрече практически на смърт някои от болниците, в които няма да се вземе решение да има такива легла, отбеляза тя. По думите й тази оценка ще се прави субективно и тя ще породи съмнения за корупционен натиск.

Една от големите победи, които постигнахме при дебата по приемането на промените, е включването на представители на всички общини, в които има болнични лечебни заведения, в областните комисии, които ще изработват областните здравни карти, отбеляза Мая Манолова. По думите й това е бил смисълът от вчерашния дебат и от участието на опозицията.