В една от най-големите болници у нас- ИСУЛ, почти не минава дежурство без вербални нападения и заплахи към персонала. Табелата за кабинета "Уши, нос, гърло" е различна от всички останали, защото преди няколко месеца беше разбита от нервен пациент. И е третата сменена за една година. Агресията на пациента се отключила, когато лекарят поискал да отиде до тоалетната.
„Взе да ме заплашва, взе да псува, да крещи. И аз за да избегна физическа саморазправа, се върнах отново в кабинета и затворих вратата. След което той започна да я рита и го очаквах всеки момент да влезе и да започне да ме бие. Но той счупи вратата и отново с крясъци и псувни си тръгна”, каза д-р Станислав Йорданов, УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ".
Малко по-късно същия ден, докторът отново бил заплашен, защото помолил придружител на дете да излезе от кабинета. Бащата му казал: „Ей нещастник, ще ти нахлунза остатъка от вратата на главата”.
Сега лекарите не са защитени със статут на служебни лица, когато са нападнати на работното място. Затова Българският лекарски съюз предлагат статутът им да се приравни с този на полицаи, митничари и съдии, а нападателите им да получават до 15 години затвор.
„Аз не мисля, че нашата професия е по-малко рискова. Знаете ли колко случаи има, на колеги, на които са им вадили оръжие, нож”, каза д-р Димитър Ленков, главен секретар на БЛС.
От началото на годината пет медицински лица са бити от свои пациенти. А нападателят на доктор Йорданов, все още не е открит.