Спада възрастовата граница на наркоразпространителите сред подрастващите, сочат данни на МВР, които министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов съобщи пред журналисти. Той участва в международен форум на тема "Виктимизация на деца. Измерения и превенция", организиран от института по социални дейности и практики.

По думите на Цветанов, "зарибяването" на деца като разпространители на наркотици става най-често в училище. Според изследване на института, свързано с насилието над деца от домове, 37 на сто от анкетираните са били жертва на физическо насилие - побой, малтретиране, от възрастен член на семейството или възпитател. Половината от децата, участвали в проучването, са били свидетели на подобни репресии. Между 20 и 40 на сто пък смятат, че е нормално да имат сексуални контакти в семейството.

Общо 23.6% от тях са посочили, че са били жертви на грабеж. През последните 12 месеца 25 на сто от анкетираните казват, че лично им се е случвало да бъдат жертви на въоръжени грабежи.

Над 19% от децата между 12 и 14 години са били изнасилвани или са преживели опит за изнасилване. Същият е процентът и на децата, но между 14 и 18 години, спрямо които са извършени блудствени действия, показват резултатите на проучването.

Общо 13.3 на сто са били склонявани към проституция. От анкетираните 3.3% от децата между 12 и 14 години са принуждавани да продават тялото си. Върху около 9% от децата от 14 до 18 години е имало опит за изнасилване чрез интернет.

Над 13% от участниците в допитването са посочили, че са били принуждавани да бъдат свидетели на актове на ексхибиционизъм.

Допитването обхваща периода септември 2009 г.-април 2010 г. и е покрило територията на София, Бургас и Велико Търново, както и домът в село Балван. Анкетирани са деца от общо 6 дома за деца, лишени от родителски грижи.