Българите, които подлежат на здравно осигуряване в друга страна от Европейския съюз, не дължат вноски у нас. Това съобщиха от пресслужбата на Националната агенция за приходите.
За освобождаване от плащане трябва да се представи документ, в който са описани периодите, за които българският гражданин е бил здравноосигурен в друга европейска държава. Такъв документ може да бъде европейската здравноосигурителна карта или удостоверение Е 104.
Освобождаването от плащане на вноски за здраве в тези случаи става за минали периоди, и когато са изтекли повече от три месеца, здравните права на тези граждани в България се прекъсват. Това не означава, че те не могат да ползват здравни услуги в ЕС, се допълва в съобщението. Гаранция за това е европейската здравноосигурителна карта.
Студентите, които учат в държави членки на ЕС, трябва сами да доказват правото си да бъдат осигурявани за сметка на държавата. Възстановяването на техните здравноосигурителни права става като в офисите и териториалните дирекции на НАП се подаде удостоверение или служебна бележка от университета, в който следват. Документът се подава в териториалната дирекция или офис на НАП по постоянен адрес, за да се "изчистят" задълженията на студента за здравноосигурителни вноски за минали периоди.
От тази година здравноосигурителните права на гражданите се прекъсват, ако не са внесени повече от три вноски за период от 36 месеца назад, а не 12 месеца, както беше до 2009 г., припомнят от НАП.
Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравни вноски чрез електронната услуга на НАП на www.nap.bg.
