Днешните избори са последният етап от Охридското споразумение, с което беше прекратен конфликтът през 2001 година. Агенциите оценяват местните избори като тест за стабилността на страната и възможността за споделяне на властта между православните македонци и албанците.

Жителите на 84 общини гласуват за нови кметове и общински съветници. Досега общините бяха 123, но с новия закон за децентрализацията, приет миналия август, броят им бе сведен на 84. До 2008 година те трябва да станат 80. Именно с този закон албанците получават повече власт след промяната на границите и броя на общините.

Към общините на големите градове като Скопие и Струга се присъединиха села с предимно албанско население и така им се даде право на глас в управлението. Миналия ноември опозицията организира референдум за отхвърляне на закона, но той се провали заради ниска избирателна активност.

Най-оспорвана е надпреварата в столицата Скопие и в Тетово, населен главно с албанци. Тетово беше един от центровете на конфликта преди четири години. Албанците съставляват около една четвърт от двумилионното население на Македония и обитават главно западните и северните райони на страната. И в заключение - днешното гласуване се следи от стотици местни и чуждестранни наблюдатели. Резултатите се очакват в сряда.