Трябва да бъдат въведени ограничения за възможността депутати да сключват консултантски договори с частни компании. Това заяви в студиото на "Тази сутрин" депутатът от Синята коалиция Ваньо Шарков по повод хонорарите на народния представител от ГЕРБ Лъчезар Иванов на стойност над 130 000 лева.
"Това, което чух вчера и което изключително много ме подразни, е фактът, че някои хора непрекъснато се крият зад своята партия, казвайки, че това е атака срещу нея, а не лично срещу тях.
За съжаление през последните години думичката "управляващ" стана равнозначна на "консултант", и то добре платен консултант", каза още Шарков.
"Един работодател наема бивш заместник-председател на Народното събрание и председател на комисията по здравеопазване да му преглежда служителите и го наема, защото има диплома по медицина. Някой вярва ли в това?. Има толкова преподаватели по здравен мениджмънт, по здравно застраховане и в крайна сметка някой наема депутат. За мен това е конфликт на интереси", заяви синият депутат.
Според Шарков трябва да се забрани на депутатите, представителите на изпълнителната и на общинската власт да сключват такива консултантски договори. По думите му може да се помисли за някакъв таван или праг на доходите, които народните представители могат да получават от друга трудова дейност.
"Всички тези консултантски договори излязоха постфактум, включително и на Цветан Цветанов, на Ахмед Доган, на председателя на Общинския съвет Андрей Иванов. За никой от тях не се знаеше предварително", заяви той и добави, че според него това изглежда като начин да бъдат получени някакви пари за осъществяване на друга дейност, например за лобизъм.
Екип на bTV разговаря и с Лилия Тенева, която работи от 10 години като ръководител в служба за трудова медицина.
Признанието на Лъчезар Иванов силно я е смутило, защото в нейната служба преглеждат и обучават лекари, някои от които професори, но никой от тях никога не е получавал хонорар като този на депутата Иванов.
Тенева е работила с много фирми, но за първи път чува и за такава, която е готова в условията на криза да плати само на един преглеждащ шестцифрен хонорар.
"Както и да ги разделим, от 130 000 лева на 1500 човека пада се по 85 лева на човек. Едва ли за един охранител, който получава 300 лева заплата, работодателят би отделил само за консултацията на господин Иванов 85 лева. Аз работя 10 години в служба по трудова медицина, но няма такива клиенти не познавам", казва Тенева.
Тя е убедена, че каквато и да е медицинската специалност на Лъчезар Иванов, той не отговаря на критериите за консултант и няма право да извърша анализ.
По думите й лекарят от службата по трудова медицина трябва да извърши анализа от профилактичните прегледи, както и от болничните листа.
Междувременно компанията, която е дала един от хонорарите на Лъчезар Иванов - Евроинс, заяви в свое писмо до bTV, че договорът на Иванов е със застрахователната компания Евроинс АД във връзка с разработването на застрахователни продукти в Румъния, Македония и на територията на ЕС.
"Евроинс "Здравно осигуряване" е съвсем различно юридическо лице от застрахователното дружество и с различен предмет на дейност. В тази връзка Лъчезар Иванов никога не е имал отношения със здравноосигурителната компания, а само със застрахователното дружество. Средствата по консултантския договор са изплатени четири месеца след обсъждането на здравния закон в парламента. Всякакви внушения за конфликт на интереси считаме за неуместни и тенденциозни", се казва още в отговора на компанията.