
От Централната избирателна комисия съобщиха, че преброяването е започнало веднага след затварянето на избирателните секции. След това данните ще бъдат предадени в единен център в Багдад, който след повторно преброяване ще обяви резултатите от изборите.
Във вота участваха над 5000 политици, обединени в 83 листи. Регистрирани бяха и няколко партии на сунити, въпреки призивите на тази мюсюлманска общност за бойкот на изборите.
Първите избори в Ирак след падането на режима на Саддам Хюсеин имат за цел сформирането на легитимно правителство, което да поеме управлението на страната. Трябва да бъдат избрани Национален парламент, автономен парламент за Иракски Кюрдистан и провинциални съвети.
275-те депутати в Националния парламент се избират по пропорционален принцип. Една четвърт от състава му ще бъдат жени. Новоизбраният парламент трябва да изработи новата конституция на страната, която да бъде одобрена на референдум. След това в края на 2005 г. се предвиждат нови общи избори, в резултат на които да бъдат създадени условия за постепенно изтегляне на силите на международната коалиция от Ирак.
Вчерашните парламентарни избори са дванайсетите, откакто страната придобива независимост през 1923 година. Нито едни обаче не са преминали в нормална обстановка.
Първите избори се провеждат през ноември 1926 година, когато Ирак още е под британски мандат. Тогава шиитите обявяват бойкот и не се явяват пред урните. До края на Втората световна война няма други избори.
Вотът през 1946 година е непряк, като гласуват племенните вождове. Следващите избори през 1952 година са в условия на военно положение. До свалянето на монархията 6 години по-късно има два вота, които опозицията не признава.
Първите общи избори, на които жените имат действително право да гласуват, са през 1980 година. От тогава на практика има само една партия - "Баас". Всички последвали гласувания - през 1984, 1989, 1996 и 2000 година са пълен фарс. В парламента със символични функции влизат само членове на "Баас" и ограничен брой "независими".