
Охраната е поверена на около 300 000 чуждестранни войници и иракски служители на реда.
Багдад прилича на призрачен град. Животът в цялата страна е замрял. Границите и международното летище на Багдад са затворени. Утре движението ще е силно ограничено, частни коли няма да могат да се движат. Полицейският час е удължен - от 7 вечерта до 6 сутринта. Освен американски войници и иракски полицаи, по улиците хора почти няма. Тези, които излизат, са подложени на постоянни проверки.
Въпреки блокадата, атаките продължават - бунтовниците заплашиха изборите с вълна от удари. Самоубийствен атентат днес отне живота на 8 души в град, близо до иранската граница, няколко избирателни секции също бяха мишени, стрелби и детонации оттекват в столицата.
Иракчаните утре ще гласуват за временен парламент, който трябва да изготви конституция. 275 депутати ще влязат в Националното събрание, една трета от тях трябва да са жени.
"Всъщност това, което става в Ирак, е демократична практика. Всички честни иракски семейства трябва да се явят пред урните", заяви Ияд Хамид Ал-Сафи.
"Искаме кандидатите просто да осигурят това, което е необходимо, за да живееш", каза Разах Солан.
Президентът Гази ал Яауар очаква мнозинството иракчани да не гласуват заради насилието. Избирателната комисия предвижда активност от 57%. От правото си на глас вероятно ще се възползват повечето шиити и кюрди. Очаква се близо 80% от сунитите да бойкотират вота. Това ще донесе победа за шиитите, които са около 60 на сто от населението и не бяха представени във властта по времето на Саддам.