Те са хора, които са превърнали извършването на престъпления в професия и начин на живот, а дните им във и извън затвора се редуват като ден и нощ.

Разследващите стигат до Манол Вучков- Ключаря, след като анонимен глас подава сигнал на 112, че се готви атентат срещу полицай от Бобов дол. Той е на 51 години, а зад гърба си има 17 осъдителни присъди и три висящи дела, които се водят в момента.  

Ключаря е гастрольор. Има присъди от Девин, Смолян, Сливен, Петрич, София. Занимавал се с широка палитра от престъпления. Доре го познават и прокурорите.

За него и за други хора с подобен път в живота разказва журналистът от bTV Асен Иванов: „Опитваме се да разберем защо това поведение се превръща в начин на живот. Оказва се, че те имат свое обяснение за престъпленията, които извършват и защо продължават да го правят. Интересен факт е, че една четвърт от рецидивистите се връщат обратно в затвора”.

Той коментира още: „На някои хора не им действа превъзпитанието в затвора. Не си взимат поука от средата, от разговорите с психолозите”. Оказва се обаче, че хората с по две и повече висящи дела са около 9000, а в затворите има общо 10 000 места. Това обаче не отказва прокуратурата, която в момента се е заела именно със следенето на тези дела, а броят им постепенно намалява.

„Проблемът не е в точенето на делата. Те се решават бързо, защото обикновено са свързани с битова престъпност. Въпросът е, че този човек бива осъден, влиза, лежи 2-3 години, излиза и не чака много време да извърши ново престъпление”, обясни Асен Иванов. По думите му тук става въпрос за хора с коренно различна ценностна система.

Според него проблемът се корени в това, че дълго време е съществувало чувството за ненаказаност в извършителите от една страна и от друга страна това на обреченост в жертвите.

Гледайте филма на Асен Иванов за рецидивистите с рекорден брой престъпления – тази неделя, 15 май, в bTV Репортерите.