
Върховният съд на Украйна отхвърли жалбата на кандидата за президент Виктор Янукович. Той искаше да бъдат отменени резултатите от изборите, обявени от Централната избирателна комисия и да бъдат насрочени нови избори. Победата на Виктор Юшченко беше обявена за окончателна и той ще встъпи в длъжност в неделя.
Съдебното решение означава, че вече няма законови пречки Юшченко да встъпи в длъжност. В днешните броеве на официалните вестници в Украйна са обнародвани решенията на Централната избирателна комисия за избирането на Виктор Юшченко за украински държавен глава. Протоколът на комисията от прегласуването на втория тур от президентските избори на 26 декември показва, че опозиционният лидер е избран за президент с 52 на сто от гласовете. За конкурента му Виктор Янукович са гласували 44% от избирателите. Около 3 на сто от гласоподавателите са се обявили против двамата кандидати. Привържениците на Янукович заявиха по-рано, че няма да приемат Юшченко за президент на Украйна.
"Това беше опит от страна на хората на Янукович да повлияят на Върховния съд. Съдиите, обаче не обърнаха внимание на този пътуващ цирк", каза Серхий Власенко, представител на новия държавен глава.