Повече от 150 държави обсъждат на форума, изготвянето на план за действие,как да бъде намален разрушителният ефект на природните стихии.

Форумът трябваше да бъде по повод 10-годишнината от разрушителното земетресение в Кобе, но силното земетресение и разрушителните вълни цунами, връхлетели крайбрежието в Югоизточна Азия преди три седмици, наложиха своя отпечатък върху проявата.

Около 4 500 учени и официални представители на властите на различни държави в продължение на 5 дни ще изготвят цели, към които да се стремят всички страни. Дискусията обхваща различни въпроси - от създаването на системи за ранно предупреждение до стандарти за безопасност при строежа на сгради. Тези цели трябва да бъдат достигнати през 2015 година, но главният координатор на хуманитарните операции на ООН Ян Егеланд поиска този срок да бъде още по-кратък.

Световната организация настоява тези дейности да бъдат по-бързо и по-добре финансирани. В специален доклад на ООН се изтъква, че за последните 20 години природните бедствия са отнели живота на 1 500 000 души.

Премиерът на Япония заяви, че Токио ще преориентира програмите си за помощи към мерки за предотвратяване и ограничаване на последиците от бедствия. Германия предложи да изгради система за ранно предупреждение срещу земетресения и цунами. Такива проекти имат и Япония и САЩ.