Холандия потвърди, че ще изтегли своя контингент от Ирак в средата на март. Две опозиционни партии и Съединените щати призоваха холандското правителство да преразгледа решението си, но кабинетът остана непреклонен. Румъния ще изпрати допълнително 100 войници към частта, която охранява служителите на ООН. През април и Босна ще сформира част от 49 сапьори. Великобритания също ще увеличи своя контингент в Басра със 650 бойци, заради предстоящите избори.
Започна регистрацията на живеещите в чужбина иракчани, които ще гласуват на изборите. Те ще могат да се запишат в списъците до края на седмицата. Вотът трябва да се проведе на 30 януари.
За първи път от края на 50-те години жителите на Ирак имат възможност да гласуват на свободни избори. Между милион и милион и половина души, от общо 4 милиона, които живеят в чужбина, се очаква да се регистрират за вота. Регистрационни центрове са открити в 14 държави, където има голям брой иракски емигранти.
"За първи път в живота си се чувствам като човешко същество. Аз съм иракчанин и сега имам същите права като хората от останалия свят да гласувам и да кажа моята дума кои хора искам да управляват Ирак", споделя емигрант във Великобритания.
Живеещите в чужбина иракчани ще гласуват в продължение на три дни от 28 до 30 януари. Гласуването ще се проведе на местата, където тази седмица се извършва регистрацията. Във Великобритания има три открити бюра, в Германия - 4, а в Съединените щати - пет. Всички сгради са под засилена полицейска охрана.
