Хиляди албанци, носещи цветя и свещи, започнаха мирно шествие по улиците на Тирана в рамките на антиправителстствен митинг в памет на тримата поддръжници на опозицията, които бяха застреляни по време на протести преди седмица.
Стотици полицаи охраняват основната сграда на правителството в центъра на града, за да предотвратят повторение на смъртоносните сблъсъци от миналия петък, когато бяха ранени над 150 души.
Полицията заяви, че смята демонстрацията за заплаха за националната сигурност и посочи, че не може да гарантира сигурността на протестиращите. Социалистическата партия на кмета на Тирана Еди Рама обаче отказа да отмени митинга.
Опозицията иска оставката на правителството на премиера Сали Бериша заради подозрения в корупция. Напрежението между правителството и опозицията се засили по-рано този месец, когато вицепремиерът Илир Мета подаде оставка във връзка с подозрения в корупция.
Опозицията настоява също за предсрочни избори заради скандала и подозренията във фалшифициране на изборите през 2009 година.
Премиерът Сали Бериша отхвърли призивите да подаде оставка и заяви, че правото на албанците да протестират ще бъде уважено, но предупреди Рама да не се опитва да свали правителството, защото иначе "ще се изправи пред последици, каквито не може да си представи".
Представители на ЕС и САЩ призоваха опозицията и управляващите към въздържаност.

Снимка: БГНЕС