Днес страните-кредиторки от Парижкия клуб ще обсъдят възможността за замразяване на плащанията по дълговете на Шри Ланка и Индонезия. По-рано миналата седмица страните от Г-7 решиха да замразят плащанията по дълговете на засегнатите страни.

След първоначалния отклик на хуманитарната криза, предизвикана от бедствията в Югоизточна Азия, започват да се пораждат опасения, че засегнатите страни може и да не получат обещаната помощ в пълен размер. На конференция на донорите в Джакарта миналата седмица бяха обещани повече от 4 милиарда долара. Въпросът, който наблюдателите си задават, е дали ще бъдат спазени тези обещания, когато се стигне до реалните дейности по възстановяването на засегнатите райони.

Имайки предвид опита от други бедствия, от ООН още в самото начало подчертаха необходимостта помощта да продължи и след края на операциите по оказване на непосредствена помощ и да започнат дейности по възстановяване на пострадалите страни и райони.

Агенция "Ройтерс" припомня, че след земетресението в иранския град Бам миналата година, когато загинаха повече от 40 000. Според иранското правителство, изпратени са малко над 17 милиона.

За пострадалите от урагана Мич през 1998 година Хондурас и Никарагуа се говореше за средства от порядъка на повече от 8 милиарда долара. Двете държави все още очакват неполучените 66 процента от тази сума.

След наводненията в Мозамбик през 2000 година бяха обещани 400 милиона долара, изпратена беше по-малко от половината от тази сума.