Дървото, което ражда огромните плодове в Ботаническата градина в Балчик, е присадка с грейпфрут. За да узреят плодовете, са необходими около 150-170 дни.

"Лимонът е растение, което се отглежда в субтропичния пояс. В България е невъзможно отглеждането му на открито. Но при оранжерийни и стайни условия е възможно отглеждането, като плодовете наподобяват вкуса на истинските лимони, които си купуваме от пазара", обясни Данаил Павлов, ботаник.

Едва от 3% до 5% от цветвове успяват да завържат и да се получат лимони. Дръвчетата изискват специални грижи.

"Изискват грижи, най-вече и предимно да не се пипат много, да не се разбутват, наторяването", посочи Ганка Денева, отговорник на оранжериите.

Освен лимоните-гиганти, ботаниците през тази година за първи път виждат и цветовете на финиковата палма.

"Тя е отглеждана още от семе, от фурми. Те са на около 35 години вече тези големи растения и в навечерието на нашия празник, 50-годишнината, имаме удоволствието да ги видим и да ги наблюдаваме как ще бъдат в нашите условия", каза Данаил Павлов.

В ботаническата градина в Балчик се отглеждат около 3000 растителни вида.