Първата международна конференция се проведе на 6 януари в индонезийската столица Джакарта. Тогава международната общност обеща да осигури 4 милиарда долара за страните от Югоизточна Азия, които пострадаха от природното бедствие в края на декември. Представители на 26 държави и международни организации подкрепиха идеята за създаване на система за ранно предупреждение за цунами в Индийския океан и решиха да се изработи план за мораториум върху плащанията по дълговете на засегнатите държави.

На конференцията в Джакарта генералният секратар на ООН Кофи Анан заяви, че за следващата половин година ще са необходими близо един милиард долара за непосредствените хуманитарни нужди на петте милиона души, засегнати от бедствието в Азия.
Кофи Анан увери, че световната организация ще координира спасителните и възстановителните работи.

Индия отхвърли молба на генералния секретар на ООН Кофи Анан да посети пострадалите от вълните-цунами райони. Анан искаше да направи обиколка в южния щат Тамилнаду, който пострада най-много от опустошителните приливни вълни преди 16 дни. Делхи отказа да приеме чужда помощ за пострадалите от вълните- цунами райони. Вместо да получи, страната отпусна помощи на останалите пострадали страни.

Утре страните-кредиторки от Парижкия клуб ще обсъдят възможността за замразяване на плащанията по дълговете на Шри Ланка и Индонезия. В края на миналата седмица министрите на финансите на развитите индустриални страни от групата Г-7 постигнаха споразумение за замразяване на плащанията по дълговете на държавите, засегнати от вълните цунами в района на Индийския океан. Г-7 ще се консултира с държавите от Парижкия клуб, както и с други кредитори за постигането на консенсус по въпроса.

Междувременно Червеният кръст ще поднови апела си за помощ за пострадалите от бедствието в Азия страни. До момента организацията е събрала над 84 милиона долара.