Две седмици след опустошителното бедствие в Южна Азия все още има райони, докъдето не е стигнала никаква помощ. Същевременно продължава да се увеличава обемът на помощите за пострадалите страни.

Според последни официални данни, броят на жертвите е достигнал 160 хиляди.

Представител на Световната програма по изхранването съобщи, че на някои острови все още има села, които не са получили храни и медикаменти, нито са пристигнали лекарски екипи. Япония и Австралия обявиха днес увеличение на обещаната помощ за най-засегнатата страна. Броят на жертвите в Индонезия надминава 100 хиляди и още 10 хиляди са в неизвестност. В провинция Ачех и днес продължиха земните трусове с магнитузд от 4,7 по скалата на Рихтер. Метеорологичната служба на Шри Ланка предупреди, че в следващите часове островът може да бъде връхлетян от мощен циклон. Генералният секретар на ООН днес бе в Шри Ланка и на Малдивските острови. Там той се срещна с президента на Световната банка Джеймс Улфънсън, който обеща помощта на банката да надмине 1 милиард долара. Във вторник в централата на ООН в Женева ще се проведе конференция на страните донори за увеличаване помощите за бедстващите райони.  

Тайланд, който също пострада от вълните цунами, изпрати спасителни екипи и хуманитарна помощ за индонезийската провинция Ачех.

Китайска двойка, пожелала анонимност, дари рекордните за страната 600 000 долара за пострадалите от бедствието.

Така частните дарения, събрани в Китай, надхвърлиха 12 милиона долара.

Кувейт увеличи помощта за засегнатите райони от 10 на 100 милиона долара.

Децата са сред най-тежко засегнатите от природното бедствие в Азия.

Загубата на родители и близки и ужасът от преживяното оставя траен отпечатък върху психиката на малките азиатчета.

Канадска неправителствена организация откри в Индонезия център, чиято цел е да помогне на децата да преодолеят стреса.

Около 50 индонезийчета са първите, които ще преминат през програмата на базираната в Калифорния неправителствена организация "Уърлд вижън". Чрез нея децата ще бъдат насърчени да изразят емоциите си в рисунки.

Рамадан е избрал да нарисува последните мигове, преди гигантската вълна да отнесе майка му завинаги. Надписът на рисунката гласи "толонг", или в превод "помощ".

"Бях в къщата, когато ни заляха вълните. Това е майка ми, която вика за помощ. Сега е мъртва", разказва Рамадан.

Психолозите насърчават децата да изразят емоциите си, и така да се опитат да се справят с преживения ужас, който иначе може да нанесе трайни поражения на детската психика.

"И възрастните, и децата трябва да проумеят, че е важно да изразяват чувствата си, да нарисуват картина, да разкажат на приятел. В противен случай се вглъбяват в себе си. Психолозите смятат, че колкото повече потискаш тези чувства, толкова по-пагубно е влиянието им върху живота ти", казва
Дейв Тойсен, изпълнителен директор на "Уърлд вижън" за Канада.

След бедствието, много от децата тук сънуват кошмари. И изпитват вина или срам, че те са оцелели, докато близките им не са имали този късмет.

Заличаването на тези травми става с дългогодишна терапия, и според психилозите, споделянето е само първата стъпка.