
Оцелял мъж е бил изваден жив 13 дни след бедствието в Гале, Шри Ланка. Човекът, който е на възраст между 60 и 70 години е в болница, с пневмония и обезводняване, но ще бъде стабилизиран. В Шри Ланка загинаха над 30 хиляди души, около 800 хиляди са без дом.
Две седмици след катастрофалното земетресение и последвалите цунами, международна помощ продължава да пристига в пострадалите страни. Безпрецедентно големи са частните дарения на западните граждани. В много европейски страни щедростта на частните лица превишава парите, отпускани от правителствата. Генералният секретар на ООН, който е на обиколка из пострадалите страни, направи оглед на крайбрежните райони на Шри Ланка. Вчера Анан изрази шок от видяното в Индонезия, днес беше съкрушен от гледката в Шри Ланка.
"Това е една красива страна. Видях опустошенията, но виждам и красотата. Ще трябва да работим заедно с правителството, за да възстановим това, което е разрушено", каза Кофи Анан.
Днес бяха разпространени нови шокиращи кадри на първата приливна вълна, ударила тайландски остров, близо до курорта Пукет.
В тайландските хотели, които по това време на годината са заети около 80 процента, днес туристите се броят на пръсти, посочва "Асошиейтид прес". Асоциацията на хотелиерите очаква спад в приходите от 255 милиона долара само за първите два месеца на годината.
Броят на загиналите от природното бедствие в Индонезия нарасна с още близо три хиляди души.
По официални данни, жертвите само в тази страна са над 104 хиляди.
Освен гладът и опасността от епидемии, рискът от трафик на деца се превръща във все по-голям проблем.
В най-тежко пострадалата провинция Ачех на остров Суматра над 650 хиляди души са без дом. 77 хиляди души все още са в неизвестност. Индонезия ще се нуждае от 2 милиарда и 200 милиона долара през следващите пет години за възстановяването на тази провинция.
Много усилия се искат и за облекчаване живота на децата, преживели бедствието. УНИЦЕФ вече потвърди случаи на трафик на деца. Има опасност от вълна на отвличания на сираци.
"Толкова много хора идваха при нас - твърдяха, че представляват някоя фондация или неправителствена организация и искаха разрешение за осиновяване на сираци в Ачех и на други места. Досега, не сме позволили никое дете, което живее в убежище да бъде отведено", каза Пуни Амир, координатор на "Асоциация на индонезийските студенти мюсюлмани".
"Искам всичко да си бъде както преди. Искам пак да ходя на училище", споделя 12-годишното сираче Рахми Маулидин.
Някои от пострадалите страни в Индийския океан, както и други, сред които Съединените щати, забраниха осиновяването на деца, осиротели след стихията, за да предотвратят злоупотребите. Още преди бедствието от Индонезия често са отвличани деца за незаконни осиновявания, насилствен труд и сексуална експлоатация.
От болницата в Пукет търсят допълнителна информация за 2-годишно момче, което е било намерено в района на курорта Као Лак.
Родителите на детето са изчезнали след бедствието в района. От болницата засега не могат да разберат кое е детето, как се казва и и от каква националност е. От болницата в Пукет са разпространили телефон и интернет адрес, ако някой знае нещо повече за детето:
тел. + 66 76 249-400
http:/www.phuket-inter-hospital.co.th
д-р Ануродж Тарасириродж