
Властите в Шри Ланка твърдят, че контролират ситуацията в страната, но спасителните екипи все още не са достигнали най-отдалечените райони.
Световната здравна организация изрази опасение, че ако по най-бърз начин не бъде възстановен достъпът до питейна вода на всички жители в опустошените райони, има опасност да избухнат епидемии, които да вземат още толкова жертви.
Първият взрив от инфекциозни заболявания в Югоизточна Азия се очаква към 15 януари.
Кореспондент на британския вестник "Таймс" откри в Тайланд масови гробове, в които са били погребани тайно британци, граждани на други западни държави и местни жители.
Мястото е било подготвено от местни представители на Червения кръст.
Има съмнения, че реалният брой на жертвите е много по-голям от официално обявения от правителството.
Международната хуманитарна помощ за пострадалите от земетресението райони в Южна Азия достигна 3 милиарда долара. Почти половината от тази сума даряват Австралия и Германия. Според координатора на ООН за хуманитарни помощи Ян Егеланд, неоходимата помощ е между 3 и 4 милиарда долара.
Международният валутен фонд е готов да отпусне кредити за 1 милиард долара в помощ на засегнатите страни. Австралия ще предостави помощи за 760 милиона долара. Половината от тези средства са безвъзмездна помощ за дългосрочни проекти, а другата половина са дългосрочни заеми. Германският канцлер Герхард Шрьодер заяви след днешното заседание на кабинета, че е горд със съпричастността на своите сънародници. Само частните дарения от тази страна са около 150 милиона евро.
Правителството реши да предостави помощ от 500 милиона евро. Тя ще бъде отпусната за период между 3 и 5 години.
Най-голямото частно дарение е от индийски милиардер, който предоставя над 23 милиона долара. Утре в Джакарта се открива международна конференция за помощите за пострадалите страни. Комисарят на Европейския съюз по хуманитарните въпроси Луи Мишел призова страните донори да не наддават като на конкурс за красота, а да обещават реални суми.