Всички знамена в 25-те страни-членки ще бъдат спуснати наполовина.

Според официалните данни общият брой на жертвите на разрушителното земетресение достига 150 000 души. 52 държави съобщиха за свои граждани, загинали или пострадали от природното бедствие.

Броят на жертвите в Индонезия достигна 94 100 души. Втора по човешки загуби е Шри Ланка. Там е потвърдена смъртта на близо 30 200 души. Броят на загиналите в Индия наближава 15 500. Жертвите в Тайланд са 5 200. Половината от тях са чуждестранни туристи. Досега е потвърдена смъртта на около 400 европейци.

Европейските страни, които дадоха най-много жертви на стихията са Германия, Швеция, Норвегия, Италия, Франция.

В неизвестност в азиатските страни са около 9 000 европейци - около 1 000 германци, 3 500 шведи, близо 200 британци.

Днес в Албания е обявен ден на траур в памет на жертвите на природното бедствие в Югоизточна Азия. Всички правителствени институции ще запазят триминутно мълчание в 12 часа, а знамената ще бъдат спуснати наполовина. Албанският Червен кръст започна да събира пари в страната, една от най-бедните в Европа, като намери незабавно подкрепа от страна на обикновените хора и от политиците, отбелязва АП. Неправителствени организации смятат да започнат общ проект за оказване на помощ на засегнатите от бедствието области.


В петък европейските министри на сътрудничеството ще се съберат извънредно в Брюксел, за да обсъдят помощта, която ЕС ще окаже на засегнатите райони в Югоизточна Азия. Страните от Съюза отделиха 240 милиона евро помощи за пострадалите от бедствието. Европейската комисия отпусна още 22 милиона евро.


Продължава обиколката на американския държавен секретар Колин Пауъл в държавите в Югоизточна Азия, които пострадаха от земетресението и вълните цунами. В понеделник Пауъл посети Тайланд заедно с Джеб Буш, брат на президента и губернатор на Флорида. Днес двамата ще обиколят пострадалата индонезийска провинция Ачех. Близо 400 000 души в провинцията останаха без домове след природното бедстие. Утре двамата пратеници на САЩ ще участват в международната конференция за подпомагане на пострадалите страни, която ще се проведе в Джакарта. Колин Пауъл и Джеб Буш ще посетят и Шри Ланка. САЩ предоставиха 350 000 долара на засегнатите държави

Утре в индонезийската столица Джакарта започва международна донорска конференция за опустошените азиатски държави. В срещата ще участват генералният секретар на ООН Кофи Анан, председателят на Еврокомисията Жозе Мануел Дурао Барозу, премиерите на Китай, Япония и Австралия и американският държавен секретар. На форума ще бъде обсъдено създаването система за предупреждение за цунами в района Индийския океан по подобие на тази в Тихия океан. Смята се, че липсата на такава система е довела до огромния брой жертви.