Проблемът сега не са парите за пострадалите от бедствието азиатски страни, а как тази помощ да се разпредели и да се планира за дългосрочно възстановяване, заяви американският държавен секретар Колин Пауъл, който е на обиколка в пострадалите от земетресението и вълните цунами азиатски страни. Тайланд е първата спирка от обиколката му в пострадалия район, която включва още Индонезия и Шри Ланка. Пауъл по-рано заяви, че засега не вижда необходимост да бъде увеличена американската помощ за страните, пострадали от природното бедствие. Към Вашингтон бяха отправени критики, че обещаната помощ е твърде малка, а президентът Буш направи изявления във връзка с бедствието от 26 декември едва три дни по-късно, припомня "Ройтерс".
Първоначално САЩ съобщиха, че ще отпуснат за пострадалите страни 15 милиона долара, които после увеличиха на 35 милиона. По-късно, когато станаха известни истинските размери на нещастието, те обявиха помощ от 350 милиона долара.
364 чуждестранни граждани са загинали от опустошителните вълни цунами в Южна Азия. Това гласят последните данни, цитирани от "Ройтерс". 4 412 чужденци, предимно европейци, са изчезнали в засегнатите от бедствието страни. До момента е потвърдена смъртта на 94 081 души, но се предполага, че жертвите може да надхвърлят 150 000. Индонезийското министерство на здравеопазването съобщи, че близо 400 000 души са били принудени да напуснат домовете си в провинция Ачех, заради приливните вълни.
