Броят на жертвите от опустошителните цунами в Югоизточна Азия по последни данни е около 120 хиляди. Рязко се покачиха данните за загиналите в Индонезия - там смъртните случаи са 80 хиляди. Цели села са заличени от земята. Масова паника обхвана крайбрежието на Индийския океан след съобщения за предстоящи нови вълни.

След серия земетресения през последното денонощие индийското правителство предупреди за опасност от нови цунами. Десетки хиляди хора избягаха от домовете си в района, където в неделя стихията взе над сто хиляди жертви.

Няколко часа по-късно властите отмениха тревогата, защото тя била основана на невярна информация от американска изследователска група. Въпреки това слуховете се разпростряха отвъд Индия - в Шри Ланка и Тайланд. Сполетените от най-голямото бедствие в съвременната история се страхуват от повторение на преживяното в неделя.

Очаква се броят на жертвите да продължава да расте, защото десетки хиляди хора са в неизвестност. Освен това, спасителите не са достигнали някои от най-засегнатите райони. Сега най-голяма тревога буди опасността от болести и епидемии, които вероятно ще отнемат живота на още хиляди хора. Първостепенна задача е погребването на жертвите, както и осигуряването на чиста вода.

"За 24 часа успяхме да погребем 2 500 тела", казва Ахмад Яни Басуки, военен говорител на Индонезия.

"Опитваме се да дадем на хората това, от което най-много имат нужда в момента - храна, вода, дрехи, стоки от първа необходимост", казва Ганеш, хуманитарен работник в Индия.

Пет милиона души в Азия са останали без дом заради стихията, съобщи Световната здравна организация.

Говорителката на СЗО за Южна Азия обяви, че между един и три милиона жители са напуснали домовете си в Индонезия и един милион - в Шри Ланка. Общо един милион души са напуснали домовете си в Индия, Малдивите и други страни.

Държави от цял свят продължават да изпращат помощи за бедстващите райони.

Испания обяви, че дава 50 млн. евро. Част от помощта ще бъде дарение, а останалата ще бъде предоставена под формата на нисколихвени заеми. Франция ще предостави над 22 милиона евро помощ.

15 милиона евро ще бъдат преведени на агенциите на ООН - УНИЦЕФ, Световната здравна организация и на Международния комитет на Червения кръст. Помощта ще бъде разпределена между пет пострадали страни - Шри Ланка, Тайланд, Малдивите, Индия и Индонезия. Деветдесет французи се водят изчезнали безследно, 20 са загинали и 189 са ранени при земетресението и вълните цунами в Азия. Дванадесет испански туристи се водят за изчезнали в Тайланд. Засега няма данни за загинали испанци. Транспортен самолет "Ил-76" на Министерството на извънредните ситуации на Русия излетя тази нощ за столицата на Шри Ланка - Коломбо с хуманитарна помощ за пострадалите от цунами. На борда има 20 тона товари. Чили също изпрати помощ. Канада ще отпусне общо 33 милиона долара за южноазиатските страни.

Силни вторични трусове след голямото земетресение от 26 декември продължават да разтърсват Югоизточна Азия. Само през последните 24 часа са регистрирани пет труса с магнитуд, който е по-висок от пета степен по скалата на Рихтер.

Последният трус е регистриран на 75 км западно от Банда Ачех, на индонезийския остров Суматра в 22 часа българско време снощи.

Общо около 70 вторични труса са регистрирани в Индийския океан от неделя насам. Според геофизика Уейвърли Пърсън, директор на програма в центъра, вторичните трусове ще продължат седмици и месеци, но нови земетресения от девета степен не се очакват. Най-силният вторичен трус - с магнитуд от 7,5 е бил регистриран около три часа и половина след главното земетресение.

Приливните вълни, причинени от земетресението от 9-та степен по скалата на Рихтер край западното крайбрежие на индонезийския остров Суматра, заляха бреговете на осем азиатски държави и достигнаха и Африка. Международният комитет на Червения кръст съобщи, че досега официално е потвърдена смъртта на почти 78 хиляди души. Най-много жертви на природното бедствие има в Индонезия. Само в провинция Ачех в северната част на остров Суматра, която беше най-близо до епицентъра на земния трус, по данни на ООН са загинали около 80 хиляди души. Данните обаче все още не са официално потвърдени. Стотици чуждестранни туристи се завърнаха от района на бедствието в родните си страни. Десетки белгийци и французи си дойдоха от тайландския остров Пукет. В разказите им за случилото се присъстваха едни и същи думи - ужас и паника.