
Най-много са жертвите в Шри Ланка - 11 000. В Индия загиналите са около 6 600, в Индонезия - над 4 700. В Южен Тайланд стихията е отнела живота вероятно на повече от 2 000 души, 130 от тях - на туристическия рай - Пукет - острова, където се намират и огромната част от българските туристи. По официални данни няма пострадали българи, но сред загиналите са много чужди туристи. Милиони хора са без дом, десетки хиляди са в неизвестност.
"Изведнъж видяхме водата да идва към нас, в началото си помислихме, че морето просто е малко ядосано, но след това втората вълна беше далеч по-силна и ние се втурнахме нагоре. Това се повтори няколко пъти през около час. Третата вълна, която удари хотела, унищожи долната половина, първите етажи и така нататък. Ние бяхме заклещени на третия етаж", разказва британският турист Ахмед Хмуд.
"Изведнъж всичко се напълни с вода, мебелите тръгнаха към вратата, тя се счупи. Бяхме в капан. Аз успях да изплувам навън, но бях притиснат и тогава си помислих, че ще се удавя", описва преживяването си туристът от Германия Руперт Гоахим.
Вторични трусове и панически страх от нови цунами разтърсват жителите и гостите на Южна и Югоизточна Азия. Стотици спасителни кораби, хеликоптери и самолети пристигнаха в засегнатите райони, за да приберат чуждите туристи. От довчерашният туристически рай - Малдивите - днес остана само пустош.
Освен азиатските страни жертви дадоха и повечето западноевропейски държави. По това време на годината осторовите в Индийския океан са препълнени с туристи. Навсякъде са в ход мащабни операции по издирване на оцелели и разчистване на последиците от труса и наводненията. Милиони хора търсят семействата си под развалините. Други погребват близките си в масови гробове.
Индийската метеорологична служба предупреди за опасност от нови вълни и посъветва хората да стоят далеч от бреговата ивица. Огромни цунами достигнаха дори бреговете на Африка. Над сто сомалийски рибари се смятат за загинали.
Спасителни отряди и финансови помощи от цял свят пристигат в страните от Югоизточна Азия, засегнати от най-силното земетресение в света от 40 години насам. Международният Червен кръст отпуска близо 7 милиона долара. Страните от Европейския съюз изпращат първоначална помощ от 3 милиона долара. От Франция, Гърция, Италия и Русия отлетяха самолети с медицински екипи, лекарства и стоки от първа необходимост.
България също има готовност да предостави хуманитрана помощ. Пред ООН и Евросъюза страната ни е заявила готовност да предостави 1000 одеала и 50 палатки, които биха могли да подслонят над 450 души.
Със заповед на главния секретар на МВР ген. Бойко Борисов в министерството се създава координационен център за пострадалите при природни бедствия по повод трагедията в Южна Азия. В центъра денонощно ще постъпват справки за безследно изчезнали български граждани на територията на други страни. Информацията ще бъде обработвана и предоставяна на Генералния секретариат на "Интерпол".
От Министерството на външните работи съобщават, че няма данни за загинали или пострадали български граждани в засегнатите от бедствието държави. Министерството препоръчва всички наши сънародници да се въздържат от пътуване в Югоизточна Азия. От Министерството на транспорта съобщиха, че до края на годината не се предвиждат полети до засегнатите държави.
Гражданите, които имат близки в района на бедствието, могат да получат информация в МВнР на телефони: 948 23 74, 948 22 18 и 948 24 04.
От българското външно министерство съобщават, че нямат точни данни за това колко българи се намират в засегантия от стихията регион, тъй като законът не ни задължава да се регистрираме при пътуване в чужбина. Но по данните на МВнР, най-много българи има на тайландския остров Пукет и в Бангкок. В Индонезия, Шри Ланка и на Малдивите, сънародниците ни са единици.
На остров Пукет има около 200 българи. Тайландското правителство призовава всички чужденци да напуснат острова. Близо 30 наши сънародници вече са тръгнали към съседен остров, където искат да продължат почивката си, но другите остават на опасния остров. Един българин е бил настанен за кратко в болница на остров Пукет, но без сериозни наранявания. По-късно той е отпътувал за друг тайландски остров.Би Ти Ви успя да се свърже с наши сънародници, които въпреки риска от последващи трусове и нови цунами, остават на остров Пукет.
Почетният консул на Тайланд у нас потвърди пред Би Ти Ви, че в кралството няма данни за загинали или изчезнали българи. На остров Пукет стихията е отнела живота на 130 души. Загиналите на острова чужди граждани са главно шведски, холандски и американски туристи.
Повечето български туристи са почивали на най- малкия от трите големи плажа на остров Пукет - Каран бийч. Формата му е на силно извита подкова, което не позволило водата да връхлети много навътре към сушата за разлика от най-големия плаж на острова Патонг - там пораженията са били до 500 метра навътре. Това разказа пред Би Ти Ви почетният консул на Кралство Тайланд у нас. Днес той отново е разговарял с наши съграждани на острова. Сред тях не цари паника, няма някакво сериозно безпокойство. Това, което фактически затруднява техния бит е невъзможността да излязат извън хотелите, защото улиците са кални, затлачени с боклуци. Морето в близката си част е също с много боклуци и не може да се използва.
Повечето наши туристи няма да прекратят ваканцията си на Пукет. Българите, чийто самолет кацна вчера по времето, в което приливната вълна връхлетя острова, също са в добро физическо и психическо състояние. Единият от хотелите, в който е трябвало да бъдат настанени, е изцяло разрушен.
На една част от тях е предложено да се преместят на другия голям курорт в Тайланд-Патая. Той е в Южно Китайско море. Той е много навътре от зоната на бедствието и дотам не е стигнало нищо.
Кризисният щаб в Тайланд дава денонощна информация на телефони: 00662 6435262 и 00662 6447245
По данни на почетния консул на кралството у нас, в момента нашите сънароднци в Тайланд са между 250 и 270 - повечето пребивават като организирани туристи. За последните 2 месеца у нас са издадени над 600 тайландски визи.
Няма пострадали български моряци, вследствие на земетресението, съобщиха от корабните агенции и Параходство "Български Морски флот". В района на бедствието са плавали два кораба с български моряци на борда.
Корабът "Тасман Трейдър"е един от плавателните съдове с български моряци на борда, който в момента екрай Индонезия. По думите на капитана Стефан Сутев, всички членове на екипажа са добре. Той каза, че не са усетили нищо, а са разбрали какво се е случило от медиите. Капитан Сутев допълни, че няма инструкции за промяна на курса или предприемане на извънредни мерки. Добри са новините и от другия кораб в района, на който има българи.
"Информацията, която имаме от тази сутрин, официално потвърждение от всички наши корабособственици, е че на корабите, на които имаме българи, няма никакви проблеми, корабите са под контрол и пътуват по собствените си дестинации и всичко минава нормално", посочи Йончо Александров, управител на корабна агенция "Промар".
Заради разрушените комуникационни мрежи и натоварените сателити в момента, връзката с корабите, плаващи в региона, е затруднена.
Съпругът на Румяна Митева от Варна се е обадил преди няколко дни в България от района на Тайланд.
"Чухме се на 22, преди обяд беше, когато ми се обади, това беше от района на Тайланд", каза Румяна. В отговор на въпроса какво са й обяснили от корбната агенция, жената каза: "От там ми дадоха много пълна информация, че корабът е тръгнал нагоре към Щатите, но минава през Аляска и няма никакъв проблем за техния кораб, увериха ме че всичко е наред."
Над 70 кораба, собственост на Параходство БМФ в момента плават в Средиземно море, Европа, Съединените щати и Латинска Америка. Всички те се намират на повече от 5 000 километра от епицентъра на земетресението.
Явлението цунами взема най-много жертви по крайбрежията на Тихия океан. То се образува при изместване на огромни водни маси, най-често в резултат на земетресения, вулканични изригвания и свлачища. В случая с последното бедствие, след труса със сила 9 степени по Рихтер дъното се пропуква и едната страна на пукнатината се издига. Водата отгоре също се вдига към повърхността и образува вълната, наречена цунами.
Цунамито раздвижва водата на океана до самото дъно - на няколко километра дълбочина. Между началото и края всяка такава вълна има до 150 километра. В открито море вълните цунами се движат с повече от 500 километра в час, но не могат да причинят щети, тъй като не са по-високи от няколко метра. Но когато цунамито доближи брега - ефектът му е разрушителен. При намаляването на дълбочината, предната част на вълната се забавя, но задната не намалява скоростта си и избутва предната част нагоре. Когато вълната достигне брега, това е основна причина за разрушителната й сила. Тя се изправя и образува водна стена. Голямата дължина има и втори ужасяващ ефект - вместо да се разбие на брега, вълната тръгва навътре в сушата и залива всичко по пътя си.