Според експерти от Инспекцията по околната среда и водите, замърсяванията със серен двуокис в Перник ще се повторят и през януари.

В последните седмици еколозите на два пъти предупреждаваха, че двуокисът във въздуха над Перник е минал опасните за децата и болните хора концентрации.

Комините на хората и местният ТЕЦ постоянно бълват дим. Перник е в котловина и когато вятърът спре, се получава проблем.

"Топлофикация"-та обаче не се чувства отговорна.

"Аз си го обяснявам с това, че изнесоха електромерите, "Енергото", и вече трудно се краде ток и се принудиха да минат на печки", коментира Игнат Божинов, изпълнителен директор на "Топлофикация"-Перник.

В тези печки хората горели евтини въглища с повече отрови и дори автомобилни гуми.

Днес и утре обаче думата имат еколозите от София, които провеждат годишните си тестве в централата.
"Какво очаквате от тези измервания, ще покажат ли превишаване на нормите?"
"Разбира се, че ще покажат!", убедена е
Веска Георгива, началник отдел в РИОСВ-София.

Въглищата, които използва централата са с високо съдържание на пепел - повече отколкото може да очисти следвоенната чешка технология. В момента най-мощният котел е спрян и към него се строи нов електрофилтър.

"Поне на големия котел да удовлетворим това европейско изискване, иначе ще ни затворят", казва Игнат Божинов, директор на "Топлофикация"-Перник.

Има и проект по ИСПА за строеж на изцяло нова, по-чиста мощност.

Истинското решение на проблема, според еколозите, обаче е в газифицирането на града и снабдяването на хората с по-качествени твърди горива. Дотогава градът ще живее така:

"Има лостове и механизми, с които да бъдат намалени емисиите от ТЕЦ "Република", за да се освободи, образно казано, въздушният басейн над региона и да поеме емисиите на бита", каза Веска Георгива, началник-отдел в РИОСВ-София.

"Те сега ще ни наложат санкция. То целият зор е да наложат санкция, не толкова грижите за народа, кой мисли за народа", заявява Игнат Божинов, директор на "Топлофикация"-Перник.

Според него и апаратурата на еколозите не е на подходящо място.