Когато Мустафа Абдулла побягнал от Сирия преди повече от година, в страната все още било спокойно. Кюрдът взел малка част от семейството си и с помощта на трафиканти на хора преминал границата с Турция. Дошъл тук с двете си дъщери. Обяснява, че кюрдите били първите, които въстанали срещу режима на Асад, в резултат на което всичките му приятели били арестувани. След тези думи на кюрда-бежанец, казани пред bTV, сирийските власти търсят обяснение от семейството на мъжа, което е останало в Сирия и не е успяло все още да избяга.
Днес Мустафа изглежда по-притеснен от миналия път, но иска да говори. Казва, че така може да помогне поне на дъщерите си, които преминали границата с него. Той пристига у нас и със сина си, който обаче не дочаква българската държава да му връчи отказ за убежище и пак чрез трафиканти бяга в Германия.
Сега Мустафа отново чака отговорът на българските власти. Подозира, че статутът на бежанец му е отказан заради кюрдския му произход. При нов отказ той може да бъде експулсиран обратно в Сирия. "Може би тогава ще ме хвърлят в морето", казва сириецът.
От Агенцията за бежанците обясниха пред bTV, че кюрдската етническа принадлежост в никакъв случай не е причина да бъде отказан статут. При произнасянето по молбите за закрила всяка бежанска история се разглежда индивидуално, като се преценяват конкретните обстоятелства.
Междувременно Европейският съюз одобри нов пакет от санкции срещу режима на Башар Асад в Сирия. Става дума за хора и фирми, които не са добре дошли на Стария континент. Имигрантският поток от Сирия към Турция продължава. Властите в Анкара твърдят, че заради кървавите сблъсъци общо 12 000 души са пристигнали от Сирия.