Демонстрантите изтъкнаха както исторически, така и икономически мотиви за протеста си.

Десетки хиляди хора размахваха знаменца, на които пишеше "Не на Турция в Европа" и "Да на християнските корени". Според министъра на реформите Роберто Калдероли, който е от Северната лига, влизането на Турция в Европа е много голяма грешка, Троянски кон в сърцето на Запада: "Исторически, Турция винаги е била против западния свят, освен това заради християнските ни корени и идентичност, а още - и поради икономически причини. Турското население е 16% от цялото население на ЕС, в същото време БВП на страната е 2%. Това означава, че Турция ще внася 6 милиарда евро и ще получава 30 милиарда - което значи, че много наши райони повече няма да получават средства."

Премиерът Берлускони е твърд поддръжник на приемането на Турция в Евросъюза. В специално интервю в неделен вестник външният министър Джанранко Фини изрично подчерта, че предразсъдъците на Северната Лига няма да променят политиката на правителството на Италия по отношение присъединяването на Турция към ЕС.

Като политическа организация Северната лига има силни позиции в индустриално развития Север на Италия. Точно там се насочват и голяма част от емигрантите на Апенините в търсене на работа. Затова и италианците живеещи в тази част на страната са против емиграцията. Агенция "Ройтерс" коментира, че след като водачът на Северната лига Умберто Боси се разболя, партията загуби позиции, но все още се перчи с факта, че е свалила първото правителство на Берлускони преди 10 години.