Рамковото споразумение е за срок от четири години, но ще важи само за членовете на тази асоциация. А както знаем туристическите асоциации в България са много. Има и стотици хотелиери и ресторантьори, които не членуват никъде.
Какво мислят собствениците на заведения по морето?
В Слънчев бряг, където купонът не спира и през деня, а музика се носи от всяко заведение, никой от собствениците не пожела да коментира плаща ли такса за авторски права. Миналата година проверка установила, че това се случва изключително рядко. Това лято подобна проверка не е правена, но практиката не е по-различна.
„Като съм платил кабелна телевизия и съм я прекарал през уредбата, защо трябва да плащам още един път за авторски права? Нали тази телевизия е платила авторски права?", попита Бисер Кехайов, управител на заведение.
Логиката му за живата музика, която звучи вечер в ресторанта, не е по-различна.
„Музикантът си е на надница, става въпрос плащам му на вечер. Защо трябва да му плащам и авторски права за песните, които ги свири. Ако иска да свири тази песен, да си плаща той авторски права", каза Кехайов.
В Поморие хотелиерите и ресторантьорите са готови да заделят пари за изпълнителите и продуцентите, чиято музика пускат, ако таксата е съобразена с приходите им.
„Колежка плати за 5 или 6 обекта годишна такса от 18 000 лева. То е непосилно за повечето хотелиери", каза Георги Тръпков, председател на Асоциация на хотелиерите и ресторантьорите Поморие.
Хотелиерите обмисляли как да заобиколят българските организации, които в момента посредничат и събират парите за авторски.