Необходима е единна структура и система за контрол за решаване на проблема с издаване на експертизи от ТЕЛК. Това заяви в "Тази сутрин" д-р Кънчо Райчев – директор на Националната експертна лекарска комисия.

Според него сегашната система – ТЕЛК към многопрофилната болница, а регионалната картотека към Регионалните центрове по здравеопазване разводнява отговорностите. Необходими са ясни административно ръководство, правила и контрол, е мнението на експерта.

По повод повилата се вече като термин дума ТЕЛК-аджия за хора, получили инвалидност срещу заплащане, без тя да е налице, д-р Райчев заяви, че това е проблем, който трябва да попадне под работата на следствените органи. Той допълни, че проверки по такива сигнали са правени и продължават да се правят.

За пожизнения срок на издадени ТЕЛК-ове експертът заяви, че той се отнася за хора, са с достатъчно години за осигурителен стаж и навършена пенсионна възраст. В него влизат и инвалидите с дефинитивни заболявания.

Той посъветва конкретните случаи да се насочват към Националната експертна лекарска комисия. По думите му в МС вече има проекти за съставяне на нови правила и система за контрол, за да се намери алтернативен начин за оценка – поне на част от хората.

По повод избухналия вчера скандал с поредната порция изнесени разговори, в които участват премиерът и шефът на Митниците, а тема е човек с ТЕЛК заради исхемична болест на сърцето, д-р Райчев коментира: „Тази болест попада под защита от съкращение и уволнение. Свързана е с недоброто оросяване на сърцето. Не би следвало човекът да може да спортува активно”.