Харадинай беше разпитван от Международния трибунал за военни престъпления в бивша Югославия срещу цивилни сърби по време на войната през 1999 година.

Сръбският президент обяви кандидатурата на Харадинай за абсолютно неприемлива, тъй като може да доведе до междуетническо насилие и да дестабилизира целия регион. Засега западните дипломати в НАТО и в Косово се въздържаха от категорични коментари по кандидатурата на Харадинай за премиер.

"Това е много сложна и променлива политическа ситуация. Ясно е, че ситуацията в Косово е много крехка. Следим развитието много внимателно. КейФОР е наясно със ситуацията. Разбира се, НАТО ще остане със значителна военна и независимо какво се случва мирът и сигурността ще се поддържат", посочи говорителят на НАТО Джеймс Апатурай.

Според българския посланик в НАТО Любомир Иванов в случая с Рамуш Харадинай е много важно какви действия ще предприеме главният прокурор от Хагския трибунал Карла Дел Понте.

"Това, което според мен е много важно да се случи, е първо, при изпълнение на функциите на Международния съд за бивша Югославия да се избягват ситуации, в които може да се получи напрежение, защото и без това ситуацията в Косово все още е доста сложна и много е важно да се прави превенция в стратегията на международната общност, за да не се получи напрежение, защото и без това нещата, които трябва да се решават в Косово, са достатъчно комплицирани", коментира Любомир Иванов.

По тези причини българската позиция е че силите, с които присъства КейФОР в Косово не трябва да бъдат редуцирани, допълни посланикът ни в НАТО.