Жестока атака на СДС и над 20 неправителствени български и чужди организации срещу проекта за Закон за детето. По време на обществено обсъждане на проекта в парламента бяха остро критикувани много от текстовете.

Една от критиките е, че на децата след 16-годишна възраст се дава право на отказ от лечение, което поставя лекарите в невъзможност да си вършат работата.

Друг текст е този, който разрешава по анонимен сигнал за домашно насилие социалните служби да дойдат да ви приберат детето. Най-много критики получиха текстовете, които се отнасят до сексуалното възпитание.

Общественото обсъждане беше организирано в парламента от СДС, участваха представители на десетки неправителствени организации. Представителите на управляващите останаха, както каза една от народните представителки от ГЕРБ, потресени от критиките.

Макар и в малцинство, управляващите положиха усилие да защитят закона.

„Аз съм потресена от изказването ви, че законът е глупав, вреден и опасен, и че противоречи на много закони и актове, смятам, че сте пресолили манджата”, каза Светлана Ангелова, ГЕРБ.

Теодора Иванова, ДАЗД, посочи, че не е съгласна, че законът легализира проституцията – това,  което е разрешено за родителите или забранено, не означава, че е разрешено за децата.

„Казах, че е глупав, защото на децата е забранено да посещават места, където се предлагат сексуални услуги и психотропни вещества, това е безсмислен текст, в България такива заведения легално няма”, каза Ваньо Шарков, СДС.

Оказа се, че деветокласниците от френската гимназия имат друга информация - навсякъде в центъра било пълно с такива заведения.

Разписано е, че задължение на министъра на образованието и е да осигурят програма за репродуктивно образование на деца в предучилищна възраст”, коментира Шарков.

Оспорено беше правото на социалните да действат по анонимни сигнали. Оценките на международните организации също са противоречиви.

„Проектозаконът дава възможност на групи със специфични финансови интереси да обучават децата и да се рекламират, това е все едно да позволим на фирми, които произвеждат цигари, да си рекламират цигарите в училищата, коментира Роджър Кишка.

„България е част от Европейския съюз, част е от света и ние ще следим за това, което е в най-голям интерес за спазването на правата на децата. Този публичен дебат е полезен, за да можем да създадем най-добрия закон за децата в България”, каза Таня Радочай, представител на УНИЦЕФ за България.

Страните в конфликта се помириха с уговорката, че проектът не е окончателен.

Според социологическите данни, представени по време на дискусията 37 на сто от децата твърдят, че връстниците им са обект на физическо насилие, а 14 на сто на сексуално насилие. На същите въпроси при възрастните съотношението е 35 към 10.