Грижата за дете с увреждания да се брои за трудов стаж. Идеята на депутати от управляващото мнозинство е държавата да плаща осигуровките на родителя, който е принуден да си остане у дома, за да се грижи за дете с проблеми.
Двегодишният Тома е с епилепсия и церебрална парализа и има нужда от постоянна грижа. Затова майка му е принудена да си остане у дома и след изтичането на майчинството. Ани е един от многото родители, които не могат да се възползват нито от националната програма за хора с увреждания, нито от програмата за лични асистенти.
„Майки с деца до 5 години нямат право на личен асистент, което значи, че аз до 5 години на детето аз не трябва да работя. Това са още 3 години, които аз ги губя като трудов стаж" , каза Анна Николова.
Затова Ани се самоосигурява. Според нея би било голямо облекчение, ако държавата поеме осигуровките и й признае трудов стаж. Още повече, че в семейството има още 3 деца. Издръжката им и лечението на Тома в чужбина изискват сериозен финансов ресурс.
„Да ходиш сам да си търсиш пари за да си платиш осигуровките, за да не си губиш стажа - наистина това малко от малко е някаква помощ за родителите”, каза майката. Без трудов стаж и осигуровки, те няма как да се пенсионират. Затова държавата търси решение на проблема.
„Да намерим начин тези родители да бъдат обхванати и да бъдат назначени на работа - така да може да им се смята трудов и осигурителен стаж”, каза Светлана Ангелова, заместник- председател на социалната комисия в парламента. Законовите промени трябва да бъдат съгласувани със социалното министерство.