
Филип и Петър вече трета година учат в специалност "Издателска дейност и комуникации", в 151 училище. Остава им малко повече от година, преди да вземат дипломи.
Преди 3 седмици ръководството на училището им заявява, че дипломите им ще бъдат обикновени - гимназиални.
Ето защо от утре ще им прекратят специалните предемети и програмата им минава само към покриване на общообразователните. Те не са съгласни с това, казват, че се чувстват измамени.
"Когато съм кандидатствал в тази гимназия съм имал някакви амбиции, да правя нещо, което съм искал, ако исках да уча нещата, които се предлагат в общообразователня минимум, щях да вляза в кварталното училище", заявява Филип Петрунов, 11 клас в 151 СОУПИ - София.
През 1990 г. предишният директор на училището Юри Анджекърски е кандидатствал с проект за 12 профила, и министерството го е одобрил, има випуски, които вече са завършили, получили са си съответните дипломи, твърдят Филип и Петър.
Сега в 151 училище в профилираните паралелки учат над 900 ученика - за да влязат, всеки един от тях е положил изпит. Много от децата пътуват от Радомир, Костинброд, някои дори са на квартира.
"Това е единственото училище в България, което има 12 различни профила. И целта е то да бъде унищожено. Не знам дали тва е част от евроинтеграцията, да ни вкарат в общата месомелачка на мозъци, обаче ние ще се борим", категоричен е единадесетокласникът Петър Кърджилов.
Протестите започват в училищния двор утре сутрин в 8 ч. Ако директорката потвърди, че училището става обикновена гимназия, младежите ще отидат пред просветното министерство и ще настояват за среща с министъра.