В древен Рим занаятчиите, които вдигали шум, трябвало да преместят работилниците си извън града. През 16-и век в Прусия са наказвали със затвор и телесно наказание гражданите, които шумят по улиците.

В началото на 2004 година Министерският съвет прие документ, според който, причинителите на шум над допустимите норми ще бъдат глобявани от 500 до 1000 лева. Виновници за силния шум в градовете са автомобилите, строежите и промишлените предприятия. Той може да причини не само загуба на слуха, но и други заболявания.

"Най-напред се уврежда централната нервна система, след това идват слуховите органи. След това въздействието на шума върху сърдечната дейност", обясни ст. н. с. инж. Огнян Попов, председател на Комитета за борба с шума.

Според специалистите от Комитета за борба с шума, ако слушате прекалено силна музика в колата, може да увредите слуха си и дори да причините катастрофа.

Ако в неделя, в 2 часа следобед съседът над вас започне да разбива стени, спокойно можете да се обърнете към регионалната ХЕИ. Специалистите ще дойдат, ще измерят нивото на шума и би трябвало да глобят вашия съсед.